Güncel

18 MAYIS | HDP: Hayallerini yaşatma sözümüzü yeniliyoruz

İbrahim Kaypakkaya, Hakki Karer ve Dörtleri anan HDP, “Mayıs ayı içinde yitirdiğimiz her bir mücadele insanını, saygı ve minnetle anıyor, hayallerini yaşatma sözümüzü yeniliyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Mayıs ayında özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“18 Mayıs 1973 tarihinde ser verip sır vermeyen, son nefesine kadar devrime ve özgürlüğe bağlı kalan İbrahim Kaypakkaya’nın işkence ile katledilmesinin üzerinden 47 yıl geçti. Çok genç yaşta hayatını idealleri, toplumsal özgürlük uğruna feda eden Kaypakkaya’nın mücadelesi bugün de hepimize yol gösteriyor” ifadelerine yer verilen açıklamada mayıs ayı şehitlerinin önemine dikkat çekildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Mayıs ayı, 1 Mayıs 1977’de emeğin özgürlüğü için mücadele edenleri, Kürt ve Türk halkının eşitliği ve kardeşliğini haykırırken darağacına yürüyen Deniz, Hüseyin ve Yusuf’u, 12 Eylül vahşetine karşı Diyarbakır zindanında özgürlük için bedenini eriten ve tarihe Dörtler olarak geçen Ferhat Kurtay, Mahmut Zengin, Eşref Anyık ve Necmi Öner’i, özgürlük uğruna toprağa düşen yüzlerce isimsiz mücadele insanını yitirdiğimiz bir ay olarak mücadele tarihimizde yer aldı.

O günlerden bugünlere mücadele eden, herkes ödediği bedel ile Türkiye’de demokrasi ve özgürlük mücadelesini yürütenlere büyük bir miras ve sorumluluk bıraktı. Onlarca yıldır devrimci değerlere karşı saldırılar hiç bitmedi. Bütün bu saldırılara karşı, İbrahim’in, Hakki Karer’in, Dörtlerin, Denizlerin ruhu bizi mücadeleyi yükseltmeye, devrime inanmaya çağırıyor. Mayıs ayı içinde yitirdiğimiz her bir mücadele insanını, saygı ve minnetle anıyor, hayallerini yaşatma sözümüzü yeniliyoruz.”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu