Güncel

5 Nisan Avukatlar Günü; 500 avukat hapishanede

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcı Bingöl, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla avukatların yaşadığı hak ihlallerine ilişkin bir rapor yayınladı.

H. Merkezi: CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle avukatların yaşadığı hak ihlallerine ilişkin bir rapor hazırladı.

Rapora göre, OHAL süresince 570 avukat tutukladı, bin 480 avukat hakkında soruşturma açıldı. Bingöl, “OHAL ile birlikte, avukatların maruz kaldığı hak ihlalleri her geçen gün artan bir boyut kazanmıştır” dedi. Raporda, “Adliye girişlerinde önceden sadece X-ray cihazlarına çantalarını bırakan avukatlar, artık cep telefonlarını ve üzerlerindeki metal eşyaları da bırakmak zorunda kalmaktadırlar. Avukatlık Kanununun 58. maddesine göre avukatların üstü ve çantası aranmamalıdır” denildi.

Avukatların OHAL ile birlikte dosyaları da inceleyemez hale geldiği vurgulanan raporda, “Anayasal suçlara karşı işlenen suçlara bakan hakim ve savcılar adliye binalarında ayrı bölüme alınmıştır. Adaletin üçlü saç ayağından birini oluşturan avukatlar, bu bölüme alınmamakta, hakim ve savcılar ile görüşememekte ve dosyaya ulaşamamaktadır” denildi.

Öte yandan, Türkiye Barolar Birliği’nin verilerine göre geçen yıl 390 avukat hapishanedeydi. Bu yıl ise yaklaşık 500 avukat Avukatlar Günü’nü hapishanede karşıladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu