Güncel

Açlığın 204. gününde Gülmen işkenceye maruz bırakıldı

H. Merkezi: 204 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen’e hastanede işkence edildi.

OHAL kapsamında çıkartılan KHK’lerle işinden atılan ve 204 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen, “sağlık koşulları tıbben uygun değil” denerek hastanede işkenceye maruz bırakıldı. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutuklandıkları davanın ikinci duruşması Sincan Hapishanesi’nin Kampüsünde bulunan 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülürken Özakça tekerli sandalyeyle katıldığı duruşmasında faşizmi yargıladı.

 

“Bütün ihtiyaçlarını kendisi karşılamak zorunda“

Gülmen ve Özakça’nın avukatlarından Selçuk Kozağaçlı, sosyal medya hesabından Gülmen’in maruz kaldığı işkenceyi şu sözlerle paylaştı:

Nuriye Gülmen 25 Eylül 2017 gecesi Numune Hastanesine kaçırıldı. Yanına refakatçi alınmazken, kaldığı oda, odanın önü ve hastanenin önüne jandarma ve polis yığdılar.

Nuriye Gülmen’in Numune Hastanesi’ne kaçırılması sonrası Başhekimlik ve savcılık ile yaptığımız görüşme sonrasında, dün başhekimliği ‘haftada 3 gün birer saat avukatı ve refakatçisinin görüşmesi uygundur’ yazısına rağmen, bugün ilgili savcı ‘sadece bir kişi 5 dakika görüşme yapabilir ve bu izin her gün alınmak zorundadır’ şeklinde karar vermiştir.

Yoğun bakım ünitesindeki müvekkilimiz Nuriye Gülmen’in koşulları şu şekilde;

-7-8 metrekare bir bölüm, kapı yok sadece perde var.

-Tuvalet yok, oturma yeri delik ve alt kısmına poşet takılan sandalye ile tuvalet ihtiyacı karşılaması isteniyor.

-Refakatçi alınmıyor. Bütün ihtiyaçlarını kendisi karşılamak zorunda.

-Ayağa kalkmak istediğinde görevli jandarma ‘ayağa kalkamazsın, yatmak zorundasın, eğer kalkarsan el ve ayaklarından yatağa kelepçeleriz’ diyerek tehdit ediyorlar.

Görevli doktor ise yarınki duruşma ile ilgili olarak ‘Kan verirsen, tahlil yaparsak duruşmaya gitmene onay veririz, aksi halde buradan çıkamazsın’ diyerek tamamen keyfi, mesleki ahlaka sığmayan söylemlerde bulunmaktadır.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu