GüncelManşet

AKP’nin Ehmedê Xanî ile imtihanı!

H. Merkezi: Kürt filozof Ehmedê Xanî’nin anıtını kayyum marifetiyle yıktıran AKP iktidarı daha düne kadar Xanî’nin eserleri üzerindeki yasakları kaldırmakla övünüyordu.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde türbesi bulunan ve ilçe halkı için büyük bir öneme sahip Kürt filozof Ehmedê Xanî’nin anıtı adeta AKP iktidarının verdiği sözlere yönelik yaklaşımının bir özet niteliğinde.

 

“…Bunu da biz yapıyoruz”

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Başbakan sıfatıyla partisinin 27 Ağustos 2014 tarihinde düzenlenen kongrede veda konuşması yapan Erdoğan, “Bu hareket Ahmet Yesevi’den Mevlana’ya, Ahmede Hani’den Meleye Ceziri’ye, Mehmet Akif’ten Necip Fazıl’a o engin pınarlardan kana kana içmiş…” demişti.

27 Mart 2014’te kısılan sesiyle Van’da yapılan mitingde konuşan Erdoğan, “Van’ı yakından ilgilendiren bir müjde vereceğim. Daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığımız Ahmed-i Hani’nin Mem u Zin adlı kitabını, çok güzel şekilde Kürtçe ve Türkçe bastı. Şimdi de Vanlı değerli, bir âlimin Faki Teyran’ın Divanı’nı Türkçe ve Kürtçe olarak bakanlığımız eliyle basıyoruz. Bunu da biz yapıyoruz” şeklindeki sözleriyle icraatlarını övmüştü.  

 

“Nerelerden nerelere geldik”

Miting sonrası Haber Türk’te Başdanışmanı Yiğit Bulut’un Van’da yaptığı canlı yayında konuşan Erdoğan, eline aldığı belgelerle başka hükümetler döneminde yasaklanan Kürtçe eserleri hatırlatırken, “Bütün bunların yanında bir diğeri de bugün gösterdiğim Ahmedi Hani tarafından yazılan İstanbul’da basılan Mem u Zin adlı kitabın dağıtımının yasak edilmesi. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü. Buna benzer onlarca belge var. En önemlisi Mem u Zin. Bizim dönemimize kadar yasaklı. Şimdi Kültür Bakanlığımız tarafından bastırdık” demişti.

Yine 4 Mayıs 2015 tarihinde Mardin’de konuşan Erdoğan, “Kürt edebiyatının önemli eserlerinden biri olan Faki Teyran’ın divanını Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın iki cilt olarak bastığını söylemiştim. Kürt edebiyatının diğer bir eseri Mem u Zin de basıldı. Nerelerden nerelere geldik” dedi.

 

“Dün dündür bugün bugündür”

Erdoğan gibi Başbakan Binali Yıldırım da dönem dönem konuşmalarında Ehmedê Xanî’nin adını anmıştı. 7 Nisan 2017 tarihinde yüzde 70’i yıkılan Şırnak’ta konuşma yapan Yıldırım, Şırnak’tan bahsederken, “Kürtçe’nin büyük yazarı Ahmad-i Hani’nin, Mem u Zin’in yazarının memleketi…” tanımlamasında bulunmuştu.   

Anlaşılıyor ki AKP hükümetinin söz konusu demeçleri ve adımları, Kürt halkına şirin görünmek ve onalrı aldatmak için atılmış. Zira aradan daha birkaç yıl geçmeden Kürt sorununda barış ve çözümden, birlik ve beraberlikten söz edenlerin bugün Kürtlerin iradesine kayyumlar eliyle el koymasının başka bir açıklaması olamaz! AKP Kürt sorununda Ehmedê Xanî’ye yönelik bu iki yüzlü ve sahtekârca tutum ve yaklaşımlarıyla sınıfta kalmış görünüyor.

 

Kaynak: artıgerçek

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu