Güncel

Aladağ’da çocuklara şiddet uygulandığı ortaya çıktı

H. Merkezi: 11 çocuğun çıkan yangın sonucu hayatını kaybettiği Adana’daki tarikat yurdunda, çocukların şiddet gördüğü ve zorla iş yaptırıldığı, çocuklarının nasıl bir ortamda kaldığını görmek isteyen babaya ise ‘erkek olduğu’ gerekçesiyle izin verilmediği ortaya çıktı.

Adana’da ihmaller nedeniyle çıkan yangın sonucu 11 çocuğun hayatını kaybettiği Süleymancılar tarikatına ait Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği’ne bağlı öğrenci yurdunda, çocukların şiddet gördüğü ortaya çıktı. Sosyal Haklar Derneği’nin (SHD) hazırladığı Aladağ raporuna göre, yurtta çocuklara temizlik yaptırılıyor, zaman zaman şiddet uygulanıyordu. Ayrıca bazı ailelerin, bu yurdu devlet yurdu sandıkları da raporla ortaya çıktı.

Ailelerin tarikat yurduna mecbur bırakıldığı ifade etti; “Bazı aileler, söz konusu yurdu devlet yurdu zannetmektedir. Devlet yurdu yıkıldığında çocuklarının nerede kalacağını soran ailelere İlçe Milli Eğitim, bu yurdu adres göstermiştir” denildi.

SHD’nin hazırladığı rapor şöyle devam etti: “Kaymakam da dahil pek çok devlet yetkilisiyle görüşen aileler; defalarca yeni yurt talebinde bulunmuş ancak bu taleplerin hiçbiri karşılanmamıştır. Halkın yoksul olması nedeniyle çocuklarının eğitim alabilmelerini sağlamak için tek seçeneklerinin, yetkililerin devlet yurdu muamelesi yaptığı tarikat yurtlarına göndermeleri olduğu tespit edilmiştir.

Kız çocukların okuması günahmış

Rapora göre aileler heyete şu bilgileri verdi:

– Çocuklara temizlik yaptırılıyor ve bulaşık yıkatılıyor. Çocuklar bulaşık yıkarken elektrik şalterinin attığı yönetime bildirilmesine rağmen önlem alınmadı.

– Her gün uzun saatler boyunca ağır din eğitiminden geçiriliyorlar. Çocuklar akşam ders çalışmak istediklerinde buna müsaade edilmiyor, hatta kimi çocuklara “Kız çocuklarının okuması günah zaten” deniyor.

– Çocuklara zaman zaman şiddet uygulanıyor.

– Çocuklarının nasıl ortamlarda kaldığını görmek isteyen babalara, erkek oldukları için müsaade edilmiyor.

Başka bir vakıf yurdu, yine şiddet

Adana Aladağ yurdunda öğrencilere uygulanan şiddet aileler tarafından ortaya çıkarılırken bir başka erkek yurdunda da öğrencilere uygulanan şiddetin video görüntüleri sosyal medyada yayıldı.

Maltepe İmamet Hitabet ve İlmi Araştırmalar Vakfına bağlı Özel Mehmet Taşpınar Ortaöğretim Erkek Öğrenci Yurdunda kalan bir öğrenci yurt müdürü tarafından feci şekilde darbedildi. Bu anlar bir kamera tarafından saniye saniye kaydedildi. Özel Mehmet Taşpınar Ortaöğretim Erkek Öğrenci Yurdunda kalan bir öğrenci etüt salonunda telefonla oynadığı için önce telefonu elinden alındı. Yurt müdüründen telefonu isteyen öğrenci, Müdür Muhammet Torunoğlu tarafından feci şekilde darbedildi.

Yurdun bağlı olduğu Maltepe İmamet Hitabet ve İlmi Araştırmalar Vakıf Müdürü Mehmet Arif, ilk aşamada böyle bir olayın yaşanmadığını iddia etti. Görüntüler olduğu belirtildiğinde ise bir araştırma yapacağını, konuyla ilgili bilgisi olmadığını ifade etti. Daha sonra yaşanan olayı kabul eden Vakıf Müdürü, “Yurt Müdürü çocuğun telefonunu alıyor, çocuğun telefonunu istemesi üzerine yaşanmış bir olay. Yurtta belli kurallar var. Oradaki Yurt Müdürünün bu şekilde davranması kesinlikle kabul edilir bir davranış değil. Olmaması gereken bir olay olmuş, yaşanmış. Çocuğa karşı yapılmış bir durum söz konusu. Yapılmaması, bir idarecinin yapmaması gereken bir durum. Uzlaşmaya varılmış halledilmiş bir mesele. Yurt Müdürü ile öğrencimiz ‘helalleşmişler’. Olayın takibi yapılacak ve idareciye gerekli cezalar verilecektir” şeklinde konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu