Güncel

ALİNA SANCHEZ | PKK’den Lêgerîn Çiya için başsağlığı mesajı

PKK Yürütme Komitesi, Arjantin’den Kürdistan’a gelerek saflarına katılan ve yaşamını yitiren Alina Sanchez için başsağlığı diledi.

H. Merkezi: PKK Yürütme Komitesi, Latin Amerikalı YPJ savaşçısı Alina Sanchez’in (Lêgerîn Çiya) Hesekê’de yaşamını yitirmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

 

“Mücadelesini Kürdistan, Ortadoğu ve tüm dünyada taçlandırma sözünü veriyoruz”

PKK Yürütme Komitesi’nin yazılı olarak yaptığı açıklamada, “Enternasyonalist yoldaşımız Lêgerîn Çîya’nın (Alina Sanchez) şehadetini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Tüm demokratik insanlığa, ailesine başsağlığı diliyoruz. Yoldaşlarımız başta olmak üzere tüm sosyalistlerin böyle bir yoldaşları olduğu için yaşadıkları gurur ve onuru paylaşıyoruz. Lêgerîn Çîya yoldaşımızı minnet ve saygıyla anarken, onun mücadelesini Kürdistan, Ortadoğu ve tüm dünyada taçlandırma sözünü veriyoruz” dedi.

 

Arjantin’den Kürdistan özgürlük dağlarına…

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kadın özgürlükçü demokratik sosyalizm çizgisi onu Che Guevara’nın vatanı olan Arjantin’den Kürdistan’ın özgürlük dağlarına çektiği belirtilen açıklamada, “2011 yılında Medya Savunma Alanlarına gelerek binlerce kilometre uzakta özlem duyduğu özgürlük ve demokrasi tutkusu yüksek sosyalist yoldaşlarıyla buluşmuştur. Özgürlük dağlarıyla buluşması, onun için ikinci yaşama göz açma olmuştur. Hem İran hem de Türk devletinin ağır saldırıları ortamında aylarca Kandil, Xinêre ve Garê alanlarında kalmıştır. Kürdistan’da yürütülen özgürlük ve demokrasi mücadelesinin savaş yönünü bombalar altında en yakından tanık olmuştur. Daha ilk geldiği ayda şehadete ulaşmayla karşı karşıya kalmıştır. Kürdistan devriminin zorlukları ve yaşadıkları onu daha fazla PKK ve Özgürlük Hareketi’ne bağlamıştır” denildi.

 

“Hareketimizin Güney Amerika’da temelini atan yoldaşlarımızın başında gelmiştir”

Küba’da tıp eğitimi gören bir yoldaşları olduğu dile getirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Tıp Fakültesi’ni bitirmeye bir yıl kaldığı için Özgürlük Hareketimiz onun Küba’ya dönüp Tıp Fakültesi’ni bitirip daha sonra ülkeye gelmesi kararını almıştır. Ayrıca kendisine tüm Güney Amerika’da Önder Apo’nun çizgisini tanıtma ve PKK’nin örgütlenmesini sağlama görevi verilmiştir. Lêgerîn yoldaş bu sorumluluk ve görevle gittiği Küba’da Tıp Fakültesi’ni bitirmiş, diğer yoldaşlar ve dostlarla birlikte Önder Apo’nun, PKK ve PAJK’ın Güney Amerika’da tanıtılması ve örgütlendirilmesi çalışmalarında yer almıştır. Bu konuda çok önemli çalışmalar yapmış, Hareketimizin Güney Amerika’da temelini atan yoldaşlarımızın başında gelmiştir.”

 

Demokratik toplumsal yaşamın inşasında rol almak için Che Guevara’nın duygularıyla Rojava’ya koştu

Alina’nın Kobane direnişinin ardından yüzünü yeniden Kürdistan’a döndüğü ifade edilen açıklamada, “Özlemi olan kadın özgürlükçü demokratik konfederal sistemin kuruluşunda ve demokratik toplumsal yaşamın inşasında rol almak için meslektaşı da olan büyük devrimci Che Guevara’nın duygularıyla Rojava’ya koşmuştur. Rojava’da sağlık sisteminin kurulmasında ve devrimin gelişmesinde rolünü oynamaya çalışmıştır. Güney Amerika halklarının ve devrimcilerinin özgürlük tutkusu ve coşkusuyla çalışmalara katılarak Rojava Devrimcilerinin değerli yoldaşı haline gelmiştir” şeklinde belirtildi.

 

“Rojava Devrimine damgasını vuranlardan olmuştur”

Alina’nın birçok enternasyonalistin Kürdistan’a ve Rojava’ya gelmesini sağladığı kaydedilen açıklamada, “Hem de kadın özgürlükçü devrimci demokratik sosyalist çizgi ve kişiliğiyle Rojava Devrimine damgasını vuranlardan olmuştur. Rojava Devrimcileri ve halkımız onu hiçbir zaman unutmayacaktır. Lêgerînlerin mücadelesi ve şehadeti Rojava’nın demokratik devrimci çizgisi ve bu çizginin güvencesi olacaktır” denildi.

Açıklamada son olarak, Alina Sanchez’nın (Lêgerîn Çiya) enternasyonal ruhunu ve sosyalist çizgisini mücadeleyle PKK çizgisinde yaşatacakları söylendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu