GüncelManşet

Avcılar’da İşçilerin Öfkesi Büyüyor…

CHP’li Avcılar Belediyesi’nde 169 gündür işe dönme mücadelesi veren Temizlik İşçilerinin,  Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne alınmayacağı açıklaması işçileri isyan ettirdi. İşçiler Belediye binası önünde toplanarak Belediyenin işçi-sendika düşmanı tutumunu protesto ediyor.

CHP’li Avcılar Belediyesi’nde aylardır süren işe dönüş mücadelesinde yapılan görüşmeler çıkmaza girdi.169 gündür direnişte olan işçiler CHP ile Sendikal Güç Birliği arasında Ankara’da yapılan görüşmeler sonucunda oluşturulan heyetle işe dönüş sürecinin çözümlenmesini bekliyordu. 45 güne yayılacak süreç içinde işçilerin işe döneceği yönündeki iddialar bir türlü sonuçlanmıyor. Aksini her geçen gün yeni bir gerekçeyle,  yeni bir oyunla işçiler oyalanmaya çalışılıyor. İşçiler ve sendikanın yıpratılmasını hedefleyen bu işçi ve sendika düşmanlığı artarak sürerken belediyenin “Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne işçi almayacağı”  yönündeki son açıklaması işçilerin öfkesini arttırdı.

İşçiler bu sabah Belediye binası önünde toplandı. Belediye Yönetiminin oyalama ve yıpratma taktiklerini protesto ediyor ve bir an önce işe iadelerinin sağlanmasını istiyor.

Belediye binası önünde toplanan işçilerin önüne çevik kuvvet ekipleri barikat kurdu.

Ankara’da yapılan görüşmeler sonucunda oluşturulan heyetle 45 güne yayılacak olan işe dönüş sürecinde haftalar geçmiş olmasına ve sendikayla defalarca görüşme yapılmasına rağmen Avcılar Belediyesi temizlik işçilerinin Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde değil, Fen İşleri Müdürlüğü’nde istihdam edilmesi konusundaki dayatmasında ısrarını sürdürüyor.

İşçileri Oyala, Sendikal Örgütlenmeyi Bitir Taktiği…

İşçiler, işten atılan yüzlerce işçinin Fen İşleri’nde istihdam edilemeyeceğini biliyor.  Bu bir yana taşeron firmanın ihale süresi de iki ay sonra bitecek. Yani işçiler iki ay sonra tekrar işten atılmakla karşı karşıya gelecek.

İşçiler Temizlik işlerinde deneyim sahibi olduklarını ve bu alan dışında bir bölümde istihdam edildiklerindeyse, işin niteliklerini bilmemek, performans düşüklüğü vb. nedenlerle atılmayacaklarının da bir garantisi olmadığını belirterek,  aynı zamanda bölüm değiştirme durumunda ücret ve kazanılmış haklarında da kayıplar olacağını vurguluyor.

İşçiler güvenmiyor

İşçiler, tüm işçilerin Fen İşleri’nde istihdam edilmelerinin mümkün olmadığını, ayrıca 2 ay sonra buradaki taşeron firmayla sözleşmenin biteceği ve yeni ihalenin açılacağını, bu durumda yeniden işten atılma riskiyle karşı karşıya kalacaklarını söyleyerek bu oyuna gelmeyeceklerini beyan ettiler. İşçiler ayrıca kendilerinin temizlik işçisi olarak işe başvurdukları ve bu alanda deneyim sahibi olduklarını, yarın Fen İşleri’nde gerekli performansı ve uyumu gösteremediklerinde anında tutanak tutularak işten atılacaklarını da ekliyorlar. Ayrıca Fen İşleri’ne geçirildiklerinde yaşayacakları ücret ve diğer hak kayıplarına da vurgu yapıyorlar.

İşçilerin Belediye binası önündeki bekleyişi sürerken Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Erol Özdemir, Belediye Başkanı Handan Toprak’la görüşme talebinde bulundu. İşçiler de bundan sonraki görüşmelere sendikacılarla birlikte iki işçi temsilcisinin katılması, yönündeki taleplerini sendikaya ilettiler.

Avcılar Belediyesi ödenmeyen ücretleri için iş bırakmaları nedeniyle işten atılan Fen İşleri’nden 70 işçiyi işe geri aldığını, çalışabileceklerini söyledi. Fakat işçiler temizlikte çalışan arkadaşları işe dönmeden işbaşı yapmayacaklarını söyleyerek, gereken sınıfsal birlikteliğe sahip çıkararak arkadaşlarından ayrılmadılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu