Güncel

Beşiktaş ve Kadıköy’de nükleere karşı eylem

Sinop’ta nükleere karşı gerçekleştirilecek mitingin İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklanması Kadıköy Süreyya Operası ve Beşiktaş Kartal Heykeli önünde protesto edildi.

 

H. Merkezi: Sinop nükleer santral istemiyor” mitingine koyulan yasağa karşı nükleer karşıtları ve yaşam savunucuları Kadıköy ve Beşiktaş’ta eylem yaptı

Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelen nükleer karşıtları burada basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Çernobil katliamının 32. ve Fukuşima katliamının 7. yılı nedeniyle yapılması planlanan ‘Sinop Nükleer Santral İstemiyor’ miting ve miting öncesi gerçekleştirilmek istenen panellerin yasaklanması, devletin nükleer karşısındaki tutumunu görmek açısından önemli bir veridir” denildi.

Daha önce Sinop İnceburun’da ormanlık alana yapılması planlanan nükleer santral projesinin, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı yapılmış ve yöre halkının toplantıya katılımının engellendiğini hatırlatılan açıklamada, “Şirketlerin ekolojiyi talan ederek rant sağlama politikalarına, nükleere hayır diyenler bu toplantıyı protesto etmiş ve nükleer karşıtları darp edilmiş, gözaltına alınmıştı” kaydedildi.

Sinop İnceburun’da olduğu gibi Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin açılışına karşı gerçekleştirilmek istenen eylemlerin yasaklandığı, ifade edilen açıklamada, şunlar belirtildi: “Buradan bir kez daha hatırlatıyoruz; nükleer santraller sadece bu bölgede yaşayanların sorunu değildir. Sinop, Mersin ve İğneada’da yapımına başlanan ve başlanacak nükleer santraller hepimizi, çocuklarımızı, toprağı, havayı, suyu yani tüm eko sistemi ilgilendiriyor.

 

“Nükleerde hayat, hayatta nükleer olmaz”

Nükleere karşı seslerini yükselteceklerinin altını çizen nükleer karşıtları, “Ekolojinin talanı üstünden para kazanmaya çalışanlar, bunu dış politika stratejileri haline getirmeye çalışanlar, sadece kazalarla değil, bu santrallerin işlediği tüm sürede hayvana, bitkiye, canlı-cansız tüm varlıklara zarar vermektedir. Sinop İnceburun’da, Mersin Akkuyu’da, Kırklareli İğneada’da; yaşam alanlarımızın tüketilmesine, doğanın talanına izin vermeyeceğiz. Biz ekoloji örgütleri, yaşam savunucuları olarak bir daha Çernobil, Fukuşima olmasın diyoruz, yaşam alanlarımızı savunmak için ‘nükleerde hayat, hayatta nükleer olmaz’ diyoruz” diye belirti.

 

besiktas

“Sesimizi her zamankinden daha gür çıkartmak zorundayız”

Beşiktaş’ta Kartal Heykeli önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında, Türkiye’yi nükleer karanlığa mahkûm etmek isteyenlere karşı seslerin her zamankinden daha gür çıkması zorunda olunduğuna dikkat çekildi. Devamında, “32 yıldan beri söyledikleri masallara inanmadığımızı, söyledikleri nükleer yalanlara inanmadığımızı, haykırmaya geldik. Ve hep bir ağızdan söylüyoruz bütün engelleme ve baskılarınıza rağmen, nükleer santral yaptırmayacağız” denildi.

Açıklama şu sözlerle sona erdi:

“Cerattape’den Kuzey Ormanları’na, Fatsa’dan Alakır’a, Munzur’dan Fırtına’ya, Çanakkale’den Bartın’a doğa ve yaşam alanlarımızı tehdit eden uygulamalara, yaşam alanlarımızı, kamusal alanları şirketlere peşkeş çekmek için çıkarılmak istenilen yasalara, Çernobil’in 32.yılında, “enerji ve kalkınma” yalanına, doğanın talanına izin vermeyeceğiz. Tüm haklılığımızdan aldığımız güçle, Akkuyu’da, Sinop’ta ve İğneada’da nükleer güç santrallarına izin vermeyeceğiz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu