Güncel

Efrîn halkı işgale karşı sokaktaydı

H.Merkezi: TC devletinin Efrîn’e yönelik işgal saldırısı 36. gününde. Saldırılara karşı binlerce kişi işgal saldırılarını alanlara çıkarak protesto etti.

Newroz Meydanı’nda bir araya gelen kitle Dersim Hastanesi önüne yürüdü, burada miting düzenledi. Miting saygı duruşu ile başladı. Mitingde konuşan Efrîn Özerk Yönetim Eşbaşkanı Osman Şex İsa, Cizire’den Efrîn yürüyüşüne katılanların üzerine bomba yağdırılmasını kınadığını ifade etti.

İsa, “Bütün saldırılara karşı direnen halkımız mücadele çizgisini ortaya koymuştur. Artık halkların kanı bir birine karışmıştır. Deyr ez Zor halkının kanı AKP tarafından Efrîn’de akıtıldı. Biz şehidimizin ailesine başsağlığı diliyoruz. Burası Cerablus’a benzemez, burada Çağın Direnişi var. Bu direniş kazanacak” diye konuştu.

Sivillere yönelik gerçekleştirilen saldırıda Rusya’nın da sorumlu olduğunu kaydeden İsa, “Efrîn direnişinde bedel ödeyen bedel ödemeye hazır olan bütün halkları selamlıyorum. Şehitleri anıyorum” dedi.

Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eşbaşkanı İlham Ehmed ise “Çağın Direnişi gösteriyor ki bütün halklar bu direnişte birleşmiş durumda, bu direniş Kuzey Suriye’nin birliğini ortaya koyuyor. Halkımız onuru şerefi için direniyor, onlarca genç YPG, YPJ, DSG saflarında çağın direnişinde halkını savunmak için şehit düştüler. Onların bu direngen duruşu karşısında saygı ile eğiliyorum” diye belirtti.

Efrîn üzerinde hesap yapanlar, demokrasiyi, barışı bu coğrafyada bitirmek isteyenlerin yanıldığını vurgulayan Ehmed, “Efrîn direnişi Suriye’nin parçalanmaması için gerçekleştiriliyor. Şuana kadar kirli savaş pazarlığı yapan ülkeler bugün Suriye’nin parçalanmasını istemeyenler, Kürtlerin Suriye’nin birliğini bozduğunu iddia ederek Efrîn’e saldırıyorlar” diye kaydetti.

“Ne olursa olsun Efrîn halkı topraklarını terk etmeyecek”

28238500 1832303810149268 1746042893109667098 oBütün renklerle Suriye’nin birliği için ittifaklara açık olduklarını dile getiren Ehmed,

Halkları sonuna kadar savunmak içinde hazırız. Şuana kadar Suriye’nin parçalanmasını istemeyenler Efrîn’e saldırarak bunu boşa çıkartıyorlar. Bugün Suriye halklarını korumak için bölgeye gelen Rusyanın izniyle Suriye halkları katlediliyor. Çocuklar, yaşlılar katlediyorlar” dedi.

“Ne olursa olsun Efrîn halkı topraklarını terketmeyecek. Biz kendimizi savunacağız” diye vurgulayan İlham Ehmed, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Efrîn’in savunması Kuzey Suriye Federasyonun savunulmasıdır. Kuzey Suriye Federasyonu ilan edilirse zaten sınırlarımızı koruyacağız. Kimse ucuz hesaplara girmesin. Suriye’nin demokratikleştirilmesini istemeyenlere karşı biz Suriye’yi savunuyoruz” diye belirtti.

Miting diğer bölgelerden gelen halk temsilcilerinin konuşmalarının ardından sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu