Güncel

Efrîn paylaşımlarına yönelik çok sayıda gözaltı

H. Merkezi: İstanbul ve Amed’te Afrin’e yönelik operasyon kapsamında yapılan paylaşımlar sebebiyle başlatılan soruşturmalar kapsamında 30’un üzerinde gözaltı gerçekleşti.

Amed’te, Afrin operasyonuyla ilgili sosyal medya paylaşımlarından ötürü 30 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “sosyal medya hesapları üzerinden halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ ile ilgili propaganda yapıp, provakatif eylem çağrısında bulunmak” iddiasından soruşturma başlatıldığı öğrenildi. 

 

Amed’te gazeteci İsmail Eskin ve Avukat Sıtkı Zilan’ın evlerine baskın

Afrin’e yönelik saldırıya sosyal medyadan tepki gösterenlere yönelik başlatılan soruşturma kapsamında gazeteci İsmail Eskin ile avukat Sıdkı Zilan’ın evlerine polis baskın düzenledi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Efrin’e dönük saldırılar için sosyal medya paylaşımlarında bulunanlar hakkında çıkardığı yakalama kararı kapsamında gazeteci İsmail Eskin’in merkez Bağlar ilçesinde bulunan ailesinin evine baskın düzenlendi. Gece yarısı düzenlenen baskın sırasında evde misafir olarak bulunan ve aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişi, uzun namlulu silahlar doğrultularak, bir odaya toplandı. Yurt dışında bulunan gazeteci Eskin’in ailesi, polis tarafından sorguya çekildi. Yaklaşık 1 saat boyunca evde arama yapan ekipler daha sonra ayrıldı.

Öte yandan aynı soruşturma kapsamında avukat Sıdkı Zilan’ın evi de basıldı. Evde bulunmayan Zilan, baskına ilişkin Twitter hesabından, “Polis şu anda evimde arama yapıyor. Bu açık bir zulümdür. Avukatlık güvenceleri hiçe sayılmış. Duyarlı kamuoyuna duyurulur. Erdoğan tehdit etti, Halk TV hedef gösterdi ve birileri polisi eve gönderdi. Evlerimizin mahremiyetini çiğniyorlar, ülkemize yaptıkları gibi. Bizi susturamazsanız, zalimsiniz. Asıl sorun paylaştığımız twit değil, yarın (bugün) yapacağımız Efrin açıklamasıdır. Bunu engellemeye matuf yaşıyorlar. Bu zalimlerden değil, Allah’ın gazabından ve dilsiz şeytan olmaktan korkun” paylaşımında bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu