Güncel

Gazeteci örgütlerinden Tekin için Şırnak Valiliğine başvuru

H. Merkezi: TGC, TGS, ÇGD, DİSK Basın-İş Şırnak Valisi’ne İMC Kameramanı Refik Tekin için “Refik Tekin gazetecidir” diyerek başvuruda bulundu ve gözaltı kararının kaldırılmasını istedi.

Şirnex Cizre’de sokaktaki yaralı ve ölenlerin cenazelerini almak için giden ve aralarında milletvekillerinin de olduğu heyete dönük saldırıda yaralanan onlarca kişiden biri de İMC TV kameramanı Refik Tekin’di. Haber takibi sırasında bacağından vurulan İMC TV Kameramanı Tekin’in hastanede tedavi gördüğü odanın kapısında polis beklemesi ve gözaltı kararı çıkarılması üzerine dört meslek örgütü Şırnak Valisi Ali İhsan Su’ya yazılı başvuru yaptı.

 

“Tekin haber alma hakkı için görev yaparken vuruldu”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç, Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay ve DİSK Basın İş Sendikası Başkanı Faruk Eren imzasıyla gönderilen mektupta şu açıklamalara yer verdi: 

İMC TV Kameramanı Refik Tekin Cizre olaylarını izlerken bacağından vurulmuş ve hastaneye kaldırılmıştır. Ağır bir ameliyat geçiren meslektaşımızın kapısında polis beklemektedir. Hakkında gözaltı kararı çıkarılan Refik Tekin ödüllü bir gazetecidir. Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için görev yaparken vurulmuştur.

Gazetecilik görevini yaptığı için hakkında gözaltı kararı verilmesi, hastanede tedavi gördüğü odanın kapısında polisin beklemesi Anayasa’ya ve Basın Kanunu’na aykırıdır.

Bütün bunları dikkate alarak bizler Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve DİSK Basın-İş Sendikası olarak meslektaşımızın hastanedeki tedavisinin kapısında polis olmaksızın sürdürülmesini ve gözaltı kararının kaldırılmasını önemle rica ederiz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu