GüncelKadın

GÜNCEL | Kadın dayanışmasını ıskalamamak için…

"Biz aynı kadının başına bir şey geldiğinde güvenebileceği kişilerin sadece yine biz kadınlar olduğumuzu da çok iyi biliyoruz ve her bir kadının da bunu bilmesini sağlamamız gerekiyor"

Eski sevgilisi olan erkeğin asitli saldırısına uğradıktan sonra kadın dayanışması ile hem dava süreci işleten hem de kendini iyileştirme çabaları artan Berfin Özek’in son olarak aldığı karar üzerine açıklamalar yapıldı, sözler söylendi.

Eski sevgilisi ile barıştığını, evleneceğini söyleyerek davayı geri çekeceğini açıklayan Berfin’in bu kararını eleştirenler de oldu, her durumda dayanışma göstereceğini belirtenler de. Kuşkusuz, Berfin’in seçimi kadar İskenderun Kadın Platformu da eleştirilerin odağına girdi.

Bu konuya geçmeden şiddetin yarattığı tahribatlar üzerine birkaç söz etmek istiyoruz. Şiddet; şiddeti üreten ve sürdürene bağlayıcı bir etki yaratabilir; eğer ekonomik, psikolojik, sosyolojik olarak devlet ve toplum desteği sağlanamazsa. Şiddete uğradığınız andan itibaren korkmadan yaşayabileceğiniz bir ortam oluşturulamazsa, patikanın sonunda fail sizi bekliyor da olabilir.

Bu gerçekleri bildiğimizden dolayıdır ki, ilk dakikalardan itibaren birbirimize omuz veriyoruz. Düşersek eğer, birbirimizi ayağa kaldırıyoruz.

Berfin’in kararının altında birçok neden olabilir elbette, burada amacımız bu nedenleri tahmin etmeye çalışmak değil. Emin olduğumuz bilgi şudur ki; sürecin en başından beri Berfin’in yanında kadınlar vardı. Kadınlar, “kendisine” mecbur bırakmak için asit seçtiğini de biliyorlardı suçlunun.

Elbette Berfin’in bu kararı alabilme ihtimali olduğunu da. Berfin’in fiziksel, duygusal, sosyal sağlığı için en başından beri Berfin’i destekledi (platform başta olmak üzere) kadınlar. Ve bu sürecin çok zorlu olduğu da şüphe götürmez bir gerçek.

En son şiddete uğradığını gördüğü için bir kadına yardım etmek isteyen Kadir Şeker’in tutuklanmasının peşinden yürüyen tartışmalardan biliyoruz dayanışma nedir, ne değildir. Şiddete maruz kalan kadının, şiddeti uygulayan eşini savunduğu sözleri dinledikten sonra bir daha bir kadını kurtarmaya çalışmanın anlamsız olduğu cümlelerini duyduk.

İsteriz ki; kadınlar aynı şiddete tekrar maruz kalmasın ama destek olurken bu anlaşmayı da yapamıyoruz, mümkün değil çünkü. Ama biz aynı kadının başına bir şey geldiğinde güvenebileceği kişilerin sadece yine biz kadınlar olduğumuzu da çok iyi biliyoruz ve her bir kadının da bunu bilmesini sağlamamız gerekiyor.

Meselenin bir diğer boyutu İskenderun Kadın Platformu’nun yaptığı açıklama sonrası yorumlar. Berfin’in yanında olmayı en çok başarabilmiş, bu süreçte en büyük mücadeleyi vermek için şehirlerarası koordinasyonla çalışmış olan platformun en az düzeyde yıpranmasını sağlayarak fikirleri açıklamak, kadın dayanışmasını göstererek ilerlemekte fayda var.

Kuşkusuz Berfin’in şikayetini çekme kararından ve avukatlarını azletmesinin ardından fiili olarak doğrudan yapılabilecek bir şey kalmadığı bir gerçekken; karar için ne kadar üzülsek de söylenmesi gereken söz elbette “Desteğe ihtiyaç duyduğun anda, biz yine buradayız” olmalıydı. Bize düşen ise platforma rağmen açıklamalar yapmak, öfkemizi platforma yöneltmek değil, eleştirimizle birlikte platformla fikir birliğine vararak ilerlemek olmalı.

Platformdaki kadınlara öfkelenerek değil, Berfin’i bu karara zorlayan sürece öfkelenerek yazmak çizmek gerekiyor. Çünkü içten içe biliyoruz ki; Berfin’in kararını değiştirmesinin, meclisten geçmesine engel olamadığımız infaz yasasıyla denk düşmesinin bir anlamı var.

Sonuç olarak bu tartışmalar bize, dayanışmanın tam olarak ne olmadığını da göstermiştir. Kadına rağmen, kadın için hareket edilemeyeceği gibi; kadınların elini uzattığında ulaşabilecek mesafede olabilmemizin gerekliliğini de hatırlamamıza vesile oluştur. Berfin’e kararının yanlış olduğunu söylerken, “biz buradayız” cümlesini de eklemek ve bu süreçten en az hasarla çıkmasını sağlamak ne kadar önemliyse; platformun bakış açısını eleştirirken de yeni dayanışmaların sağlanabilmesi için omuz vermek en doğru olanıdır.

Kaynak: Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu