Güncel

HDP: 3 Ağustos Êzidî Soykırım Günü ilan edilsin

HDP Milletvekilleri Uca ve Taşdemir, 3 Ağustos tarihinin “Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü” ilan edilmesini istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca ve Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir 3 Ağustos 2014’te IŞİD çetelerinin Êzidî halkını maruz bıraktığı katliamın, Türkiye tarafından soykırım olarak tanınması ve 3 Ağustos’un Êzidî soykırım günü olarak ilan edilmesine ilişkin kanun teklifi verdi.

Ayrıca, Taşdemir ve Uca, 3 Ağustos tarihinin “Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü” ilan edilmesini istedi.

Êzîdî kadın ve çocuk sayısı kaç?”

Aile ve Çalışma Bakanı Derya Yanık’ın yanıtlaması istenilen soru önergelerinde şu soruların yanıtlanması istendi.

*Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak 3 Ağustos 2014 tarihinde Êzîdî kadınlara yönelik yapılan saldırılardan haberdar mısınız?

*3 Ağustos 2014’te İŞİD çeteleri tarafından Şengal’e yönelik gerçekleştirilen soykırımda kaç kadın ve kaç çocuk esir alınmıştır? Kaçına ulaşılamamıştır?

*Cinsel istismara uğrayan ve köle pazarlarında satılan Êzîdî kadınların sayıları belli mi?

*3 Ağustos tarihinin “Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü” olarak ele alınması için girişimleriniz olacak mı?

*3 Ağustos 2014’te İŞİD saldırısından kaçarak Türkiye’ye gelen Êzîdî kadın ve çocuk sayısı kaç? Nerelerde yaşıyorlar? Sosyal ve sağlık güvenceleri var mı?

*IŞİD’lilerin esiri olarak işkence gören kadın ve çocukların, travma sonrası stres bozukluğu gibi sağlık sorunları yaşamaları öngörülerek psikolojik destek almaları yönünde çalışmalarınız mevcut mu?

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu