Güncel

HDP: Kürtçe Anayasayla korunsun

15 Mayıs Kürt Dil Bayramı'na ilişkin açıklama yapan HDP “Kürtçenin Anayasa'yla korunmasını, tanınmasını ve dil faaliyetleri önündeki engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı için yaptığı yazılı açıklamada Kürtçenin Anayasa’yla korunmasını, tanınmasını ve dil faaliyetleri önündeki engellerin kaldırılmasını talep etti. Kürt diline sahip çıkmanın önemine dikkati çekilen açıklamada, “Bu değerli dile sahip çıkmak asli görevimiz ve siyasi mücadelemizin temelidir. Dilimiz özgür olmadığı sürece ne kişiliğimiz ne de düşüncelerimiz ne de varlığımız özgür olur. Kürt dili, kökleri insanlık tarihinin derinliklerine uzanan büyük bir ağaç gibidir” denildi.

Kürtçenin hayatta kalmasını ve gelişmesini kilit bir çizgi, temel siyasi ve stratejik görev olarak gördüklerine dikkat çekilen açıklamanın devamında şöyle denildi: “Kürtlerin tarihinde özellikle bu yüz yılın büyük bir bölümünde Kürt dili üzerindeki baskı ve asimilasyon azalmadı. Çünkü iktidarlar, bir toplumu yok etmenin yolunun dillerini yok etmek olduğunu çok iyi bilirler. Bu asimilasyon politikalarına karşı, Kürtçenin Anayasayla korunmasını, tanınmasını, Kürtçenin eğitim dili olmasını ve dil faaliyetlerinin önündeki tüm engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz. Kürt Dil Bayramı kutlu olsun.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu