Güncel

HDP’ye yönelik siyasi soykırım operasyonları sürüyor

H.Merkezi: HDP ve DBP yöneticileri ile KESK’e bağlı sendika emekçilerine dönük siyasi operasyonlar bugün de devam etti.

Diyarbakır, Siirt, Hatay, İstanbul, Antalya ve Hakkâri’de çok sayıda kişi evlerine yapılan operasyonla gözaltına alındı.

Amed Merkez ve Yenişehir, Lice, Kulp, Kocaköy, Hani, Dicle, Silvan, Hazro ilçelerinde gece saatlerinde çok sayı da ev baskını düzenlendi. Buradaki operasyonlarda onlarca kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Zivzik köyüne sabah saatlerinde yapılan baskında 72 yaşındaki Zekiye Özgan ile aynı aileden Emine Özgan, Muhteber Özgan, Hüsnü Özgan, Bedrettin Özgan, Hakim Ay isimli kişiler gözaltına alındığı belirtilidi.

Kurtalan ilçesine bağlı Kayabağlar (Zoqeyd) Belde Belediyesi binasına baskın düzenlendi. Yapılan baskın ardından içeride aramalar devam ettiği bilgisi edildi.

İstanbul’da 27 kişi gözaltı alındı

İstanbul’da da Sultanbeyli, Sancaktepe, Ümraniye, Avcılar, Arnavutköy, Bağcılar, Bahçelievler, Beyoğlu, Başakşehir, Beylikdüzü, Esenyurt, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Küçükçekmece ve Sultangazi ilçelerinde eşzamanlı 35 eve baskın yapıldı. Baskın sonucu aralarında HDP’lilerin de olduğu 27 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, sağlık kontrolünün ardından İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

Hatay’ın İskenderun ve Antakya ilçelerinde sabah saatlerinde birçok adrese eş zamanlı operasyon yapıldı. Yapılan ev baskınlarında aralarında ihraç edilen sağlık ve eğitim emekçileri ile HDP üyelerinin de olduğu çok sayıda isim gözaltına alındı. Gözaltına alınanlara katıldıkları eylemler ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle “Örgüt propagandası yapmak” suçlaması yöneltildiği belirtildi.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: Mutlu Aymaz, Resul Varhan, Merve Varhan, Ziya Aslan, Medine Şahin, Ercan Doğan.

Antalya’da HDP’lilere gözaltı

Antalya’da bu sabah polis birçok adrese eşzamanlı baskın düzenledi. Baskın yapılan evlerin bulunduğu mahalleler polislerce ablukaya alınırken, evler didik didik arandı. 4 kişinin gözaltına alındığı ve Adli Tıp Kurumu’nda sağlık kontrolünden geçirildikten sonra farklı karakollara götürüldükleri öğrenildi.

Gözaltına alınan arasında Alanya HDP İlçe Yöneticisi Mehmet Eryılmaz, Alanya HDP eski İlçe Eşbaşkanı Fahrettin Kiraz, Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Ogün Balıkçı ve Necdet Aydın isimli bir yurttaş bulunuyor.

Adıyaman’da 4, Hakkâri’de 9 kişi gözaltı

Hakkâri’nin Çukurca ilçesinde sabahın erken saatlerinde polislerce farklı adreslere eşzamanlı baskın yapıldı. Baskınlarda, Hediye Koç, Fazilet Çetin, Diyar Ertunç, Taner Yılmaz, Hacı Akgül, Yusuf Güzel, Erhan Koç, Umut Ertunç ve Cuma Ertunç gözaltına alındı. Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen kişilerin İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu belirtildi.

Adıyaman’da yapılan ev baskınlarında DBP Adıyaman İl yöneticisi İbrahim Dalbaş, SES üyesi Rıza Gürbüz, Tüm Bel Sen üyesi Kazım Gültekin ve ismi öğrenilemeyen 1 yurttaş, gözaltına alındı. İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen 4 kişinin, sosyal medyada “Örgüt

üyeliği” yaptığı iddia ediliyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu