Güncel

İzmir’de gençlik örgütleri; Suruç’tan Deniz’e hesap soracağız

Gençlik Örgütleri, Deniz Poyraz'ın katledildiği yerde yaptığı basın açıklamasında halklara zulmeden, katleden ve geleceğini çalan AKP/MHP iktidar blokuna seslendi.

İzmir’de gençlik örgütleri, “Suruç’tan Deniz’e katillerden hesap sormaya” şiarıyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü önünde basın açıklaması yaptı.

Üzerinde katledilen Deniz Poyraz’ın fotoğrafının yer aldığı, “Suruç’tan Denize katillerden hesabı gençlik soracak” yazılı pankartın açıldığı eyleme HDP İzmir İl Örgütü Murat Çepni de katıldı. Basın metnini okuyan Derya Emrem, AKP/MHP faşist iktidarının dünden bugüne tekçi, inkarcı, soykırımcı ve muhafazakar zihniyetin temsilcisi olduğunu kaydetti. Emrem, HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik faşist saldırıda Deniz Poyraz’ın katledilmesinin bunun son örneği olduğunu belirtti.

Suruç’ta 33’lere, Deniz Poyraz’a kadar katliamlarla sindirmeye çalışanların, katilleri koruyanların hala iktidarda olduğunu belirten Emrem, “Cumhuriyetin ilk yıllarında Mustafa Suphileri, 1927’de Adana demir yolunda çalışan işçileri grev yaptıkları gerekçesiyle kim katlettiyse; Ermeni, Süryani, Rum halklarına kim soykırım uyguladıysa, Kürtlerin 10 bin köyünü kim yakıp hala soykırımı sürdürüyorsa bugün onlar hala iktidarda” dedi.

Katliamlarda paramiliter örgütün elamanlarının kullanıldığı ve desteklendiğini belirten Emrem, şöyle devam etti:

“3 gün sonra halklardan gelen tepkiler üzerine kısa bir açıklama yapmak zorunda kalan AKP Genel Başkanı Erdoğan, katliama karşı bir söylem değil yine HDP’yi hedef gösteren söylemlerle kamuoyunu kutuplaştırmaya çalışmıştır. Deniz Poyraz arkadaşımızın katliamını meşrulaştıran ve onaylayan bir diğer kişi ise paramiliter güçlerin başındaki ittifakın küçük ortağı Bahçeli’dir. Türkiye halkları adına ağzını ne zaman açsa ‘ölüm, savaş, katliam ve kutuplaştırma’ ile kapatan şahıs ve partisi artık susmalı ve susturulmalıdır.

Buradan Deniz yoldaşımızın katledildiği yerden; Gençlik Örgütleri olarak AKP ve MHP faşist blokunu son kez uyarıyoruz. 20 yıllık iktidarları boyunca Türkiye ve Kürdistan halklarına zulüm eden, katleden ve geleceğini çalanlar, gideceklerini anladıkları andan itibaren paramiliter güçler ile sokakları demokrasi savunucularına karşı kışkırtarak alanlara göndermişleridir. Bizler bu toprakların gerçek sahibi ve savunucuları olarak yağmaya, katliamlara geçit vermeyeceğimizi bir kez daha yineliyoruz. Suruç’tan Deniz’e katillerden hesabı gençlik soracak!”

(haber: ETHA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu