EmekGüncel

Karpuz üreticileri “Yaktınız bizi, bittik!” diye isyan etti

Adana'da karpuz üreticileri markette 5 liraya satılan karpuzun tarlada 70 kuruş olmasına "Yaktınız bizi, bittik' diyerek isyan etti.

Üreticiler artan maliyetlere karşı ürettikleri malları maliyetine bile satamıyor. Geçtiğimiz günlerde Akdeniz’de bir çok üretici ürünlerini yerlere dökerek isyan ederken, şimdi de Anadalı karpuz üreticileri isyan ediyor.

Türkiye’nin en erken karpuz hasadının Adana’da yapıldığına dikkat çeken üreticiler, artan maliyetlere karşın düşen karpuz fiyatlarına tepki gösterdi. Tarlada 70 kuruş olan karpuzun, markette 5 liraya satılmasına ‘Yazıklar olsun’ diyerek  yere atıp kırdı, iktidara tepki gösterdi.

Pirha’daki habere göre; AKP üyesi olduğunu belirterek sert sözlerle iktidarı eleştiren karpuz üreticisi Fuat Kumlu, “Yaktınız bizi, mahvettiniz. Karpuz 50 kuruş olur mu? Lütfen Cumhurbaşkanım, biraz gör, gör şu çiftçiyi. Bittik, bittik. Yazıklar olsun” diye konuştu.

Bahçe Köyü’nde 55 dönümde karpuz üreten Sergen Şahbaz ise maliyetlerin çok arttığını belirterek, “Karpuzun üretim maliyeti dekarda 5-6 bin lirayı buluyor. Karpuzu bu duruma getirene kadar toprağa kanımızı döküyoruz. Ürünü dekarda 2 bin 500 liraya satamıyoruz” dedi.

80 dönüm alanda karpuz eken Mehmet Şahbaz da, geçen seneye göre maliyetlerin yüzde 50 arttığını, ürünlerini satamadıklarını, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın üreticilerin yanında durmadığını, adeta düşman gibi davrandığını söyledi.

Hasat yapılan alanda karpuz alan tüccar Hasan Hakim ise, “Ulusal ve yerel marketler bizi baskı altına alıyor, 70 kuruştan fazla fiyata karpuz almıyor. Hangi markete giderseniz gidin 4-6 liradan aşağı karpuz satmıyorlar. Bu vicdansızlıktır” şeklinde konuştu.

Markette 5 lira, tarlara 70 kuruş

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Adana’nın Karataş İlçesi’ne bağlı Bahçe Köyü’nde hasat yapılan karpuz tarlasında üreticileri dinledi. Barut, “Karpuz üreticisi dertli ve perişan halde” diyerek şunları söyledi:

“2002 yılında karpuz üreticisi 1 ton karpuz satıp 1 ton üre gübresi alabiliyordu. 2021 yılına gelindiğinde 1 ton üre gübresi alabilmek için 5 ton karpuz satacak. Üreticinin en temel girdisi olan mazotta da durum aynı. 2002 yılında 1 litre mazot alabilmek için 5 kilogram karpuz satan çiftçi, bugün 1 litre mazot alabilmek için 10 kilogram karpuz satmak zorunda. İhracat geç açıldı, hala İran’dan karpuz ithal ediliyor ve iç piyasada yüksek fiyatla tüketiliyor. Karpuz üreticisinin sorunlarına çözüm bulun, destek verin, ithalatı tamamen yasaklayın. Semt pazarlarını açın, karpuz tüketimini teşvik edin. Tarlada 70 kuruşa satılmayan karpuzu marketlerde 5 liraya sattırmayın. Aradaki bu farkı elleri nasırlı, alnı terli karpuz üreticilerine verin.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu