Güncel

KCK: Haberler tamamen yalandır ve bir özel savaş uydurmasıdır

Devam eden yangınlara ilişkin açıklama yapan KCK, “Yangınların Kürtler ve PKK’liler tarafından çıkarıldığı yönündeki haberler tamamen yalandır ve bir özel savaş uydurmasıdır” dedi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı Türkiye’deki orman yangınlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Yangınlardan PKK ve Kürtlerin sorumlu tutulmasına tepki gösteren KCK, “Yangınların Kürtler ve PKK’liler tarafından çıkarıldığı yönündeki haberler tamamen yalandır ve bir özel savaş uydurmasıdır” dedi.

“Acıları ve üzüntülerini paylaşıyoruz”

KCK’nin açıklaması şöyle: “Ağırlıklı olarak Ege ve Akdeniz kıyıları olmak üzere Türkiye’de birçok yerde orman yangıları çıkmıştır. Can ve mal kaybına yol açan yangınlar hala devam etmektedir. Ormanlar ekolojik dengenin en temel unsurları olduğu gibi, canlıların akciğerleri olmaktadır. Öte yandan doğal yaşamın esas alanlarıdır. Bu açıdan orman yangınları sadece yangının çıktığı ülkeler için değil, tüm insanlık ve diğer canlılar için de bir felaket halidir. Bu açıdan acısını en fazla çeken halk olarak bu yangınların bir an önce söndürülmesini bekleyen tüm Türkiye halklarına geçmiş olsun diyor, acıları ve üzüntülerini paylaşıyoruz” denildi.

“Gerçeklerin üstünü örtmeye çalışmaktadır”

Açıklamanın devamında, “Cumhurbaşkanı ve hükümet için onlarca uçak ve helikopter alan, 1001 odalı saray yaptıran, yüzlerce savaş uçağına sahip olan, ama yangın uçakları için para bulamayan bu iktidar her zaman olduğu gibi iktidarını ayakta tutmayı toplumu kutuplaştırma, Kürt düşmanlığı ve savaşta görmektedir. Hükümet, kendi politikaları sonucu ortaya çıkan bu tür afetleri çarpıtarak gerçeklerin üstünü örtmeye çalışmaktadır. Kürtlere yönelik tüm saldırılar ırkçı faşist politikalardan kaynaklandığı halde toplum içi anlaşmazlıklar, deyip bu saldırıları normalleştirmekte ve meşrulaştırmaktadır. Konya’da katledilenlerin Mayıs ayında yapılan ve birçok ağır yaralanma yaratan ilk saldırı sonrası kendilerine saldıranların biz ülkücüyüz, sizi ortadan kaldırırız, yönlü ifadeler vermelerine rağmen saldırganlar tutuklanmayarak gereken tedbirler alınmamıştır.” Kürt halkına dönük ırkçı faşist saldırılara tepki gösterildi.

“Omuz omuza mücadele” 

KCK açıklamasının sonunda “Halkımız ve Özgürlük Hareketimiz yaşadığı toprakları ortak vatan olarak görmekte, bu ortak vatanda kardeşçe, özgür ve demokratik yaşamı arzulamaktadır. Türkiye ve Kürdistan’ı ortak vatan olarak görmeyip bu vatana ve halklarına karşı suç işleyenler halklarımız tarafından mutlaka cezalandırılacaktır.
Tüm Türkiye halklarını, demokrasi güçlerini Kürtleri düşman görüp ve hedef gösteren bu faşist güçlere ve saldırganlara karşı Kürt halkıyla birlikte omuz omuza mücadele vermeye, AKP-MHP iktidarından kurtulup Demokratik Türkiye ve Özgür Kürdistan’ı yaratmaya çağırıyoruz.” şeklinde çağrı yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu