Emek

KESK, “İhraç edilenler ve açığa alınanlar tüm haklarıyla birlikte işlerine iade edilmelidir”

İzmir: KESK İzmir Şubeler Platformu, OHAL KHK’leri ile işlerinden edilen kamu emekçileri için İzmir Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde oturma eylemi gerçekleştirdi.

KESK İzmir Şubeler Platformu OHAL ile birlikte çıkartılan KHK(Kanun Hükmünde Kararname) ile ihraç edilen kamu emekçileri için her çarşamba günü, Karşıyaka’da yaptığı oturma eylemini bu hafta Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde gerçekleştirdi.

Partizan, BDSP, ESP, DHF, Halkevleri, HDP gibi çok sayıda demokratik kitle örgütü ve siyasi parti temsilcilerinin yer aldığı eylem, saat 19’da OHAL ve KHK saldırıları teşhir edilerek başlandı. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutuklanmalarını ve AİHM’in(Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) raporunun protesto edilmesinin ardından İMD müzik grubu ezgileriyle eyleme destek verdi. Bir saat süren oturma eyleminin ardından basın açıklamasına geçildi.

 

“Biat etmeyeceğiz, korkmuyoruz ve alanlarda olmaya devam edeceğiz!”

Basın açıklamasını kitle adına okuyan KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Güvenç, OHAL VE KHK’ler ile binlerce kamu emekçisinin görevden alındığını, görevden alınmayanların ise görevden alınmakla tehdit edildiğini ifade etti. “İhraç edilen kamu emekçilerinden Nuriye ve Semih işimizi geri istiyoruz diyerek bedenlerini açlığa yatırdılar ve bugün hayati tehlikeleri giderek artıyor” diyen Güvenç, Nuriye ve Semih’in serbest bırakılarak, taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Biat ettirilmeye ve korkutulmaya çalışıldıklarını kaydeden Gönenç, “Ancak bizler biat etmeyeceğiz, korkmuyoruz ve alanlarda olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Mücadele kesintisiz sürecek

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi: “OHAL ve KHK rejiminden vazgeçilmelidir. İhraç edilenler ve açığa alınanlar tüm haklarıyla birlikte işlerine iade edilmelidir. Aksi takdirde gelişebilecek tüm olumsuzluklardan hukuk dışılığı ve keyfiyeti OHAL ve KHK’ler yoluyla yönetim biçimi olarak hayata geçiren, ’yaşamı ve yaşatmayı’ değil kendi siyasal amaçlarını öncelik olarak gören AKP iktidarı ve aynı doğrultuda hareket edenler sorumlu olacaklardır.” dedi.

İşlerine iade edilene kadar mücadelelerinin kesintisiz süreceğini vurgulayan Güvenç, Cuma günü saat 12.30’da Basmane’de KESK’in TİS(Toplu İş Sözleşmesi) görüşmeleriyle ilgili yapacağı basın açıklamasına ve haftaya Çarşamba günü saat 19.00’da Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılacak oturma eylemine katılım çağrısında bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu