Dünya

Londra ve Stuttgart’ta Efrîn şehitleri için anma

Londra ve Stuttgart’ta Efrîn direnişinde ölümsüzleşen direnişçiler için anmalar düzenlendi. Anmalarda “Hitler faşizmi nasıl yenildiyse, Erdoğan ve faşist devlette Rojava’da yenilecek ve Kürdistan en sonunda özgür olacaktır” mesajı verildi.

Stuttgart/Londra: Stuttgart’ta Halkların Birleşik Devrim Hareketi tarafından, Londra’da ise Kürt Toplum Merkezi’nde Efrîn direnişinde ölümsüzleşen direnişçiler için anma yapıldı.

 

“Toprak altında kanımız, üzerinde alınterimiz birleşmeli”

Stuttgart’ta HBDH’nin örgütlediği anma; Efrin direnişinde ölümsüzleşen YPG/YPJ, TEKP/L, MLKP, BÖG ve farklı ülkelerden gelerek Efrin direnişinde yer alan enternasyonalist savaşçılar için düzenlendi. Saat 13 itibari ile başlayan anmada devrimci örgütler tarafından yapılan konuşmalar ve açıklamalar ile Efrin özgülünde Türkiye ve Türkiye Kürdistanı’nda faşizme karşı halkların birleşik devrim mücadelesinin süreceği üzerinde duruldu.

Anma etkinliği marşlar ve ezgiler ile sonlandırıldı. 

 

“Yaşasın Halkların Birleşik Mücadelesi”

Efrîn direnişinde şehit düşen tüm savaşçılar için Londra’da bulunan Kürt Toplum Merkezi’nde anma yapıldı.

Saygı duruşu ile başlayan anmada, Efrin şehitleri için hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyon gösterimi ardından PYD temsilcisi Efrin şehitlerini anarken, direnişi selamladı. PYD temsilcinin konuşması ardından şiir dinletisi yapıldı.

Şiir dinletisinin ardından söz alan MLKP temsilcisi Rojava direnişinde savaşarak şehit düşen MLKP savaşçısı Ivanna Hoffman şahsında tüm enternasyonal savaşçıları selamladı ve birleşik ortak mücadelenin önemine vurgu yaptı. Konuşmanın ardından “Yaşasın Halkların Birleşik Mücadelesi” sloganı atıldı.

 

“Hitler faşizmi nasıl yenildiyse…”

MKP Britanya taraftarları tarafından sunulan mesaj okundu. Mesajda, Türk devletinin Efrin’e yönelik işgal girişiminde şehit düşen Kürt ulusunun evlatları ve silah dostları selamlandı. Mesajda “Hitler faşizmi nasıl yenildiyse, Erdoğan ve faşist devlette Rojava’da yenilecek ve Kürdistan en sonunda özgür olacaktır” denildi.

Okunan mesajın ardından söz alan Britanya Kürt Halk Meclisi sözcüsü Efrin direnişini selamladı ve başta kadın şehitler olmak üzere tüm şehit düşen savaşçıları andı. Efrin direnişini dünya halklarının savunduğunu belirtti. Başta kadınlar ve gençler olmak üzere Avrupa’da direnişi büyütülmesi gerektiğine vurgu yaptı. Konuşmasını, “Faşizm kaybedecek ve halklar kazanacak” sözleri ve “Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” şiiriyle sonlandırdı.

 

“Kahrolsun faşizm! Yaşasın Halk Savaşı!”

Kurdistan Dayanışma Kampanyası adına yapılan konuşmada Efrin ve Rojava şehitleri anılırken, İngiliz hükümetinin Türk devletiyle olan kirli ilişkisini ve kapitalist-emperyalist kar hırsının Rojava’da dökülen kanın sorumlusu olduğuna vurgu yaptı.

TKP/ML Rojava Komutanlığı tarafından yazılan mesaj okundu. “Bu görkemli direnişte omuz omuza savaştığımız YPG savaşçıları, YPJ şehitleri; Avesta Xabur, Barin Kobane ve İlan Kobane, MLSPB savaşışı Ramazan Güleken, MLKP savaşçıları; Ruhat Aşkara, Sedat Akyüz ve Erdal Demirhan, BÖG savaşçıları Görkem Tuğal, Hüseyin Cem Özdemir, TKEP/L savaşçısı Sinan Ateş ve Enternasyonalist savaşçılar; Haukur Hilmarsson ve Kendal Breizh’in anıları önünde saygıyla anıyoruz” denen açıklama “Kahrolsun faşizm! Yaşasın Halk Savaşı” sloganıyla son buldu.

Efrin’i Sahiplenme Platformu’nun mesajının okunmasının ardından Rojava Direnişi’nde yer alan savaşçı Alexander konuşma yaptı. Konuşmasında sosyal medyanın Rojava direnişine yönelik sansür çalışmalarını teşhir etti.

Rojava’da bulunan enternasyonal tabur savaşçısı ve Ciwanen Azad adına yapılan konuşmaların ardından anma etkinliği sonlandırıldı.

 

{gallery}stuttgartta ve londrada efrin icin anma{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu