Güncel

“Mart ayı kışa, Eylül ayı ise yaz mevsimine dahil oldu”

H. Merkezi: Küresel ısınma ile birlikte iklim dalgalanmalarının yaşandığı dünyamızda mevsimlerde değişimler açıkça gözlemleniyor artık. Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen de yaşanan iklim dalgalanmaları nedeniyle bahar mevsiminin bir aya indiğini söyledi.

Son aylarda yaşanan mevsim değişikliklerini Karar gazetesine değerlendiren İTÜ Meteoroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, bahar mevsiminin bir aya indiğini, Mart ayının kışa, Eylül ayının ise yaz mevsimine dahil olduğunu söyledi.

 

“Yağan yağmur şehirleşme yüzünden tutmuyor”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, “2017, son 44 yılın en kurak yılı oldu” açıklamasını de değerlendiren Prof. Dr. Şen, Türkiye’de yaşanan kuraklığı yağış azalmasına değil betonlaşmanın olumsuz etkilerine bağladı:

ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde çetin kış şartları yaşanırken, Türkiye’de bugünlerde ılıman bir hava olmasının nedeni küresel ısınmadan kaynaklanan iklim dalgalanması. Bunun dışında Türkiye’de periyodik olarak yaşanan kuraklıklar dışında, küresel ısınmanın getirdiği kuraklık tabii ki var. Ama sadece bu bir faktör değil şehirleşme de kuraklığı tetikliyor. İstanbul’daki yağışlarda yüzde 3 azalma var hatta barajlardaki düşüş çok daha fazla. Bunun nedeni yağan yağmuru tutamamamız. Her yer betonlaştı. Su toplama havzaları imara açılıyor. Bu böyle olmamalı. Diğer bölgelere bakınca ciddi bir kuraklık yok. Yani yağan yağmur şehirleşme yüzünden tutmuyor.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu