Güncel

Mücadele Birliği gazetesinden tutuklamalara dair basın toplantısı

İçlerinde gazetecilerin de olduğu 6 Mücadele Birliği aktivistinin tutuklanmasına karşı İHD’de açıklama gerçekleştirilerek, saldırılara karşı mücadelenin süreceğinin mesajı verildi.

H.Merkezi: 23 Mart gece yarısı evleri basılarak gözaltına alınan Mücadele Birliği gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Acar, Önsöz Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Songül Yücel, muhabirleri Serpil Ünal ve gazete okurları Nurten Karahancı, Tuğba Acar, İnci Şahin’in tutuklanması üzerine, bugün  (2 Nisan) İHD İstanbul Şubesi’nde basın açıklaması düzenlendi.

30 Mart Cuma günü Çağlayan adliyesinde savcılığa çıkarılarak tutuklanan gazete emekçi ve okurları, sosyal medyada Efrin’de ölümsüzleşen savaşçıların fotoğraflarını paylaşıp ve EKA (Emekçi Kadınlar) vb. basın açıklamalarına, kadın sempozyumuna katıldıkları gerekçesi ile örgüt üyeliği suçlaması ile tutuklanmışlardı.

“OHAL ilan edilmesi ile yükselen baskılar, Afrin savaşı sürecinde iyice arttı. Hemen her gün onlarca kişinin gözaltına alındığı, tutuklandığı bugünlerde, tüm ülke bir açık cezaevine dönüşmüş durumda. Yaşanan gerçekleri yazan basın, saldırıların ilk hedefi durumunda” denilen açıklamada, Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ)’nin açıkladığı, Mart ayında basına yönelik olarak gerçekleştirilen hak ihlalleri bilançosu özetlendi.

 

“Yayınlar hiçbir gerekçe gösterilmeden PTT idaresi tarafından engelleniyor”

Buna göre, sadece Mart ayında 41 gazeteci gözaltına alındı, 2 gazeteci tutuklandı, 3 gazeteci hakkında dava açıldı, 83 gazeteci yargılandı. 30 gazeteciye toplam 178 yıl 4 ay hapis cezası verildi. 1 gazete ve 1 matbaaya kayyım atandı. Doğan Medya Grubu satıldı. İnternet RTÜK’ün denetimine girdi. 1 gazete 12 kez BTK tarafından engellendi.

Defalarca kapatılmış olan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi bir kez daha basıldı, emekçileri gözaltına alındı ve kayyum atandı… Türkiye’de tek Kürtçe yayın yapan Welat Gazetesi, bastırabileceği matbaa bulamadığı için yayınlanamıyor.

Açıklamada, gazete ve dergilerin PTT ile postaya verilmesinin de, keyfi olarak yasaklandığına değinilerek “Yayınlanan her nüshası denetlenen yayınlarınızı posta üzerinden abonelerine göndermek istediğinizde ‘Yasak’ denilerek hiç bir gerekçe gösterilmeden PTT idaresi tarafından engelleniyor” denildi.

 

“Bütün çiçekleri kopartabilirsiniz ancak baharın gelişini engelleyemezsiniz”

“Bu saldırıların hiç biri sonlarını daha fazla geciktiremeyecek. Bütün çiçekleri kopartabilirler ama baharın gelişini engelleyemezler. Devrimin gelişini engelleyemeyecekler” denilen basın açıklamasından sonra, Ayışığı Sanat Merkezi adına da bir konuşma yapıldı; 30. yılını kutlamaya hazırlanan Ayışığı Ekin Sanat Derneği’nin de saldırıya uğradığı söylendi.

Baskınların olduğu gece Şişli’de bulunan Ayışığı Ekin Sanat Derneği’nin de kapısının kırılarak girildiği ve arama yapıldığı söylenerek, tutuklanan Önsöz Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Songül Yücel’in aynı zamanda Ayışığı Sanat Merkezi’nin de sanat sorumlusu olduğu hatırlatıldı.

Avukat Seher Dursun da dosyanın içeriği, tutuklanan müvekkillerinin sağlık durumu ile ilgili verdi. Gözaltımda oldukları sürece açlık grevi yapan 6 müvekkilinin genel sağlık durumlarının iyi olduğunu söyleyen Seher Dursun, kadınların Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne, erkeklerin ise geçici olarak Metris’e, oradan bugün Silivri Cezaevi Kampüsü’ne götürüleceği bilgisini verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu