Güncel

Murgul’da maden işçileri greve çıktı

H. Merkezi: Cengiz İnşaat’ın Murgul işletmesinde çalışan işçilerin maaşlarında ve özlük haklarında iyileştirme taleplerine şirket yanıt vermeyince işçiler greve çıktı.

Artvin Cerattepe’yi talan edecek maden projesinin üstlenici firması olan Cengiz Holding’in Murgul işletmesinde işçiler grev kararı aldı.

Cengiz İnşaat Murgul işletmesinde çalışan işçilerin maaşlarında ve özlük haklarındaki iyileşmeler için görüşme taleplerine işletme  yönetimi cevap vermeyince işçiler greve başladı. Üç vardiyalı olarak çalışan madendeki sabah ve akşam vardiyaları greve destek verirken şirket işçilerin ailelerini telefonla arayıp “Direnişi bırakmazlarsa çocuğunuzu işten atacağız” diyerek tehdit etmeye başladı.

Murgul işçileri şirkete taleplerini kabul ettirmek için geçen yıl da greve çıkmış, istedikleri zammı şirkete kabul ettirmişlerdi. Murgul madencileri, 2014 yılında Cengiz’in ilçeye kurmak istediği siyanür tesisine karşı halka destek vermiş, fabrika önüne gelerek iş başı yapmayacağını açıklayan yaklaşık 900 işçi, “Biz bu halkın katili olmayacağız” demişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu