GüncelManşet

Nuriye ve Semih için Dayanışma: “OHAL Komisyonu derhal göreve!”

İstanbul: Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işlerine geri dönmeleri başlattıkları açlık grevinin 282. gününde (15 Aralık) Nuriye ve Semih için Dayanışma, Kadıköy Süreyyapaşa Operası önünde biraya geldi. “Açlık grevi 282. Gününde. OHAL Komisyonu derhal göreve yazılı pankartın taşındığı eylemde sık sık “Her yer Yüksel, her yer direniş”, “KHK’lar gidecek, biz kalacağız” vb. sloganlar atıldı. Daha sonra Nuriye ve Semih için Dayanışma adına yapılan basın açıklamasını Ülkü Gündoğdu okudu.

 

“Nuriye ve Semih’in direnişi toplumun vicdanında yer buldu”

Nuriye ve Semih’in OHAL rejimine ve KHK uygulamalarına karşı başlattığı Yüksel direnişinin 402., açlık grevinin 282. günü olduğunu, siyasi iktidarın direnişi kriminalize etme ve itibarsızlaştırma çabaları; saldırı, işkence, gözaltı, tutuklama ve tecrit politikasıyla birlikte amacına ulaşamadığını belirten Gündoğdu; “Nuriye ve Semih’in direnişi tüm toplumun vicdanında yer bulmuştur” dedi. 

 

“Komisyon aracılığıyla yapılan tecritin devamıdır”

OHAL İnceleme Komisyonu ile görüşme ve iletişim çabaların yanıtsız ve muhattapsız kaldığını, komisyona ulaşmanın mümkün olmadığı ifade edilirken “Komisyonun çalışıp çalışmadığı ise tam bir muamma olarak karşımızda duruyor” denildi. 

Nuriye ve Semih İçin Dayanışma olarak açlık grevinin 282. gününe gelinmiş iki eğitimcinin kazanılmış çalışma hakkı uluslararası insan hakları beyannamesinde tanımlanmış direnme hakkı ve anayasal bir hak olarak yaşama hakkına yönelik siyasi iktidarın tecrit politikasının derhal son bulmasını istediklerini  ve bunun için mücadele ettiklerine değinen Gündoğdu; “Nuriye ve Semih direnişin başlarında dışarıda işkence görüp itibarsızlaştırılmaya  çalışıld,ı sonra tutuklanarak cezaevinde siyasi, fiziksel, psikolojik tecrit maruz kaldılar. Bugün siyasi iktidarın komisyon aracılığı ile yürüttüğü süreç bu tecritin devamıdır” dedi.

 

“Komisyon derhal göreve!”

Son olarak sadece ve sadece komisyonun işini yapmasını istediklerini, ne kimseden bir şey bahşetmesini ne de işi olandan fazlasını istemediklerini ve kararın derhal açıklanması gerektiği söylenen açıklamada Komisyon üyeleri tek tek sayılarak onlara seslenildi ve:

1) Nuriye ve Semih’in dosyalarına dair alınan kararı derhal açıklayın, 

2) Komisyonunuzun çalışıp çalışmadığı bir muammadır bu belirsizliğe bir açıklık getirin, 

3) Yüzbinlerce insanın yaşamını çalmaya, Nuriye ve Semih’i yaşamın kıyısına itmeye hakkınız yok, 

4) Derhal ve siyasi müdahaleden bağımsız Nuriye ve Semih’e dair devam eden bu süreci kamuoyuna açıklayındenilerek açıklama sonlandırıldı.

 

nuriye ve semih dayanismasi2

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu