GüncelManşet

(Güncellendi) Nuriye ve Semih’in davası sürüyor

#NuriyeveSemihYargılanıyor 

 

Ankara: OHAL’in ardından çıkartılan KHK’ler ile işlerinden ihraç edilen eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın ilk duruşması bugün Ankara adliyesinde görüldü.  

OHAL ilanının ardından çıkartılan KHK’ler(Kanun Hükmünde Kararnanme) ile işlerinden ihraç edilen ve 190 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın ilk duruşması bugün Ankara 19’ncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 13.30’da Gülmen ve Özakça olmadan başladı.Ankara Jandarma Komutanlığı’nın mahkemeye gönderdiği yazıda, “personel yetersizliği ve provokasyon ihtimali” iddiası ileri sürüldü. Jandarmanın yazısında hem iki eğitimcinin kaçma şüphelerinin olduğu öne sürüldü hem de sağlık durumlarının mahkemeye getirilmeye uygun olmadığı belirtildi.

 

Duruşma öncesi basın açıklamasında polis saldırısı: 22 gözaltı

Saat 13.00’da ihraç edilen ve 190 gündür açlık grevinde olmakla birlikte 114 gündür tutsak bulunan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için basın açıklaması gerçekleştirilecekti.

Adliyenin etrafı bir gün öncesinden bariyerlerle kapatılırken, saat 12.45’te milletvekilleri, baro avukatları ile Nuriye ve Semih’e destek için gelen kurumlar ve kitle basın açıklaması için toplanmaya başladı. “Nuriye Semih yalnız değildir” sloganı atıldığı sırada polis ile milletvekilleri ve avukatlar tartışmaya başladı. Polis, avukatları ve vekilleri kitleden ayırma çabasına rağmen basın açıklaması için gelen vekiller, avukatlar ve kitle birbirinden ayrılmadı. Basın açıklaması yapmak isteyen kitleye çevik kuvvet müdahale etti. Sayının net olmamsı ile birlikte 11 kadın, 11 erkek olmak üzere 22 gözaltı olduğu belirtiliyor. Halkın Hukuk Bürosu’nun aktardığına göre, gözaltına alınanların isimleri şöyle: Engin Karataş, Cengiz Çaglar, Arjin Çaglar, Cafer Keleş, Sultan Aydoğdu, Cemile Temizkalp, Özlem Yılmaz, Nurcan Ortakçı, Gülbahar Yeter, Reyhan Ünal, Melike Pala, Ruken Arslan, Selma Tokaç, Sibel Balaç, Murat Yüksel, Neslihan Albayrak, Aleyna Sert, Furkan Bircan, Barış Orhan, Esmanur Kaşran, Deniz Sönmez, Betül

 

Avukatlara da saldırıldı, yaralananlar var

Saldırının adliye içerisinde sürdüğü bildirilirken, avukatlara da saldırıldı. Gözaltılarında bulunduğu aktarılırken, Adliye binası içerisinde biber gazı da kullanıldı. Arbede esnasında yaralananlar olduğu bildiriliyor.

 

Küçük salon tercih edildi

İnşaat halindeki mahkeme salonuna Nuriye ve Semih ile dayanışmak için gelenler içeri alınmazken, küçük salon tercih edilmesine tepki gösteren HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, “Bu kadar küçük bir salona avukatlar girebilsin diye çıkıyoruz” diyerek vekiller salondan ayrıldı.

Salona giremeyen çok sayıda kişi koridorda beklemeye başladı. Polis, koridorun boşaltılmasını istedi. Adliye avlusuna çıkartılan kitle polis tarafından uzaklaştırılırken, tepki gösteren kitleye polis saldırdı.

 

nuriye semih davası sürüyor 1“Avukatlarıma yapılan saldırı, savunma hakkıma müdahaledir”

Mahkeme ise Acun Karadağ’ın kimlik tespitiyle başladı. Davada tutuksuz yargılanan Acun Karadağ’a hâkim tarafından  “Hala çalışıyor musunuz?” sorusunu yöneltti. Karadağ ise “KHK ile ihraç edildim” yanıtını verdi.

12 Eylül tarihinde avukatlarının saldırıya uğradığı ve gözaltına alındığı için ek süre talep ettiğini belirten Karadağ, “12 Eylül tarihinde avukatlarıma yapılan bu saldırı savunma hakkıma da müdahaledir” dedi.

 

“Nuriye ve Semih’in duruşmaya getirilmemesi, duyulan korkunun göstergesidir”

Karadağ’ın ardından sözü Av. Murat Yılmaz alarak, “Duruşma salonu önünde adliye önünde saldırıya uğradık. Bu yüzden sinirliyiz. Sert olacağız! Davaya 1130 avukat yetki verdi ve 100’ün üzerinde avukatla basına 3 dakikalık açıklama yapacaktık. 3 dakika, 18 meslektaşımızın gözaltına alınmasını anlatacaktık. Ben ve pek çok avukat tekme yedi” dedi. Yılmaz, Nuriye ve Semih için derhâl beraat kararı talebinde bulundu.

Personel yetersiz diyerek duruşmaya Nuriye ve Semih’in getirilmediğini ifade eden Yılmaz, “Yüksek caddesini yüzlerce çevikle kapatan, adliyeyi ablukaya alan, güvenlik gerekçesi ve personel yetersizliği sebebi ile Nuriye ve Semih’i duruşmaya getirmiyor. Biz bunun gerçek neden olmadığını biliyoruz. Nuriye ve Semih’e yöneltilen suçlardan biri de “kamuoyu yaratacakları”, “gezi benzeri eylemlere yol açacakları” iddiaları” dedi. Geziyi yaratanın devlet olduğuna dikkat çeken Yılmaz, eğer devlet haklara saldırı yaparsa buna karşı itirazın da olacağını söyledi. “Defalarca saldırdılar olmadı en son tutukladılar. Baktılar olmuyor İçişleri Bakanı direk devreye girdi ve dedi ki ‘hakkında verilmiş örgüt üyeliği kararı var.’ Ama böyle birşey yoktu” diyen Yılmaz, 7 Şubat’tan beri teknik takip yapıldığını hiçbir suç unsurunun bulanmadığını dile getirdi. AYM’nin kararında açlık grevinin korunması gereken bir hak olarak yorumlandığına vurgu yapan Yılmaz, “Nuriye ve Semih’in duruşmaya getirilmemesi, duyulan korkunun göstergesidir” dedi.

 

“Taleplerinin karşılanmasını, özgürlüklerini ve beraatlerini talep ediyoruz”

Yılmaz’ın ardından söz alan Av. Betül Vangölü Kozağaçlı, “Nuriye ve Semih’in avukatlığını yapan, ziyaret eden savunmasını hazırlayan bir kısmı büro arkadaşım gözaltında. KHK’ler ve OHAL üzerinden bedelleri ödettirilmeye çalışılıyor. Tüm bu saldırılara direnenler var, itiraz edenler var. Neden Nuriye ve Semih tutuklu? Çünkü işlerini geri istedikleri için açlık grevi kararı aldılar. Sesleri tüm dünya tarafından duyuldu. Nuriye ve Semih için bugün yüzlerce insan burada. Hepsi aynı dünya görüşüne mi sahip, hepsi Nuriye ve Semih gibi mi düşünüyor? Hayır. Bu kadar insanı bir ara getiren Nuriye ve Semih’in haklı ve meşru talepleri. Avukat arkadaşlarım gözaltında fakat biz buradayız, olacağız. Birlikte yargılandığım meslektaşım duruşmada söylemişti ‘Hukuk diye helvadan put yapmışsınız acıkınca yiyorsunuz.’ Durum aynen böyle. Bugün Nuriye ve Semih’in buraya getirilmemesinin nedeni ‘yiyorlar’ yalanlarının ortaya çıkacak olmasıdır. Size 1030 kişilik yetki belgesi sunuyorum. Nuriye ve Semih avukatsız kalmaz. Ellisini alırsınız yenileri gelir. Bugün Nuriye ve Semih’in buraya getirilmemesinin nedeni ‘yiyorlar’ yalanlarının ortaya çıkacak olmasıdır. Nuriye ile Semih çok onurlu bir davranış sergiliyorlar. Taleplerinin karşılanmasını, özgürlüklerini ve beraatlerini talep ediyoruz” dedi.

 

“Açlık grevi ifade özgürlüğüdür”

Av. Ömer Faruk Eminağaoğlu ise şunları söyledi: “Görevleri sanıkları duruşmaya getirmek olanların bu görevlerini yapmamaları sebebi ile suç duyurusunda bulunmanızı talep ediyorum; ayrıca mevzuatımızda açlık grevi yapmak diye bir suç yoktur. Sanıkların başka işledikleri bir suç da yoktur. Açlık grevi ifade özgürlüğüdür, hiçbir yasal düzenlemede suç olarak tanımlanmadığı için derhal beraat kararı verilmelidir. Okuduğunuz jandarma tutanağından da anlaşılacağı üzere sanıkların fiziksel olarak kaçma durumları yoktur. Kaçma şüphesinden de bahsedilemez.”

 

“Yargılama yetkisini İçişleri Bakanı’nın elinden alarak bağımsız bir mahkeme olduğunuzu gösterin”

Ankara Baro Başkanı Av. Hakan Canduran , “Nuriye ve Semih’in tutuklama gerekçesini ‘tutuklanmazlar ise adaletin tecellisine zarar verirler’ şeklinde tarihe utanç olarak düşecek bir gerekçe yazıldı. Benim de içinde olduğum 111 aydın Nuriye ve Semih ile ilgili insanı bir gazete ilanı verdik. İçişleri Bakanı Nuriye ve Semih’i terörist bizi teröre destek verenler olarak hükme bağladı. Mahkeme olarak hüküm kurma yetkisini bakanlığın elinden alın ve bu iki masumu bırakın. Bizim sizden istediğimiz lütfen İçişleri Bakanından yargılama yetkisini alın, Nuriye ve Semih’in işlerine iade edilmelerini sağlayın. İçişleri Bakanı mahkemenizin yerine geçerek hüküm kurmuş ve Nuriye ile Semihi terörist ilan etmiştir. Sizden ricamız yargılama yetkisini İçişleri Bakanı’nın elinden alarak bağımsız bir mahkeme olduğunuzu göstermenizdir.”

 

“Bu siyasi bir tiyatro!”

Van Baro Başkanı Av. Murat Timur, “İki nedenle katılıyorum bu duruşmaya. Biri savunmayı temsil eden 18 avukat arkadaşımızın burada olamaması, diğeri Türkiye’nin her yerinde işi elinden alınan, haksızlığa uğrayanlara Nuriye ve Semih’in umut olması. Bu siyasi bir tiyatro. Bu tiyatroda olmakta utanıyorum. Vicdanınıza sesleniyorum! Her şeyi kaybedebiliriz ama vicdanımızı kaybetmemeliyiz. Tutukluluk hakkında karar verirken bunu unutmayın.”

 

“Haksızlığa uğradıkları için biat etmemiş ve bu sebeple hedef seçilmişlerdir”

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Ülkemizde hukuk devleti ve demokrasi askıya alınmıştır. 15 Temmuz’da darbe engellendi derken 20 Temmuz’da sivil dikta ilan edildi. Nuriye ve Semih uluslararası ve anayasadan kaynaklanan haklarını talep etme haklarını kullanmıştır. Haksızlığa uğradıkları için biat etmemiş ve bu sebeple hedef seçilmişlerdir. Sayın heyetinizin tarihsel sorumluluğu vardır.”

 

“20 Temmuz’dan sonra yapılanlar sebebi ile yine biz zarar görüyoruz”

Antalya Baro Başkanı Av. Polat Balkan, “Ben de 111 imzacıdan biriyim ve Sincan’da Semih’i ziyaret edenlerdenim. Darbe engellendi bu iyi ancak 20 Temmuz’dan sonra yapılanlar sebebi ile yine biz zarar görüyoruz. Bir cenaze defnedildikten sonra mezardan çıkarılıyor bunu yapanlar ile masum insanlar ancak adalet sağlanır ise bir arada yaşayabilir.”

Savcı, mütalaasında Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutukluluk hallerinin devamını istedi.

 

nuriye semih davası sürüyor 4Parkta oturmak yasak!

Mahkeme salonuna alınmayan kitle, Abdi İpekçi Parkı’nda toplandı. Parkta toplanan kitleye de çevik kuvvet saldırdı. Sıhhiye köprüsü altında da gözaltılar olurken, Abdi İpekçi parkında oturan kitleye polis müdahale ederek, parkta oturmanın yasak olduğunu söylüyor.Çekim yapan gazeteciler de polisin saldırısına maruz kaldı. Polis sarı basın kartı olmayan muhabirlerin haber yapmasını tartaklayarak engelledi.

 

Mahkeme yarın Sincan’da devam edecek

Mahkemenin ‘günü kurtarmaya’ yönelik kimlik belirlemelerinden sonra sonlanacağı söylenirken Nuriye ve Semih’in mahkemesinin yarın Sincan’da devam edeceği bildirildi.

 

80’ne yakın gözaltı

Adliye önünde oturma eylemi yapmak isteyen bir gruba da polis saldırarak işkenceyle gözaltına alındı. 7 kişinin gözaltında olduğu bildirilirken, gözaltı aracında bulunanların Nuriye ve Semih ile ilgi slogana tıkları gerekçesiyle polis tekrar saldırdı.

Gözaltına alınanların 80’ne yaklaştığı bildiriliyor. Gözaltında olan Ertuğrul Çağan’ın beyin kanaması riski bulunuyor. 

 

Gözaltılar sürüyor

Nuriye ve Semih ile dayanışmak için mahkemeye gelenler, Yüksel Caddesi’nde açıklama yapmak istedi. Kitle, slogan atmaya başladığı anda polis yoğun gaz sıkarak, kitleyi dağıttı. Mahkeme bitiminde yeniden toplanılabileceği bildirildi. Yüksel Caddesi’ne polis yakın mesafeden biber gazı sıkarak, gözaltı yapmaya çalışıyor. Yüksel, Konur sokakta, akşam açıklamasında gözaltına alınanların isimleri şu şekilde; Özcan Karagöz, Serhat Aydın, Simge Aksan,Emre Ünlü

 

Dava, 28 Eylül’e ertelendi

Mahkemede Nuriye ve Semih’in tutukluluğunun devamına karar verilirken, dava 28 Eylül’e ertelendi. Mahkeme Sincan’da görüleceği belirtilirken, karar alkışlarla protesto ediliyor.

 

3 avukat sınırlaması getirildi

Mahkeme, Nuriye ve Semih’in sağlık durumlarını gösteren tüm sağlık raporlarının mahkemeye gönderilmesine ve savunmaya 3 avukat sınırlandırılması kararı getirdi.

{gallery}nuriye-semih-davasi-suruyor{/gallery} 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu