GüncelManşet

ESP ve ÖTSP, kadın devrimcileri sahiplenmeye çağırdı

H. Merkezi: Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Merkezi, Gaziosmanpaşa’da polis tarafından katledilen iki kadın devrimci Yeliz Erbay ve Şirin Öter’i sahiplenme ve cenazelerin bulunduğu Adli Tıp Kurumu önünde toplanma çağrısı yaptı.

ESP Genel Merkezi, İstanbul Gaziosmanpaşa’da sabaha karşı yapılan polis baskını sonucu iki kadın devrimcinin faşizme karşı direnerek ölümsüzleştiği kaydedilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Yeliz Erbay ve Şirin Öter’in bedenleri Yenibosna’daki İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndadır. Devrimci ve demokratik güçleri, faşizme karşı yüreği özgürlükten yana atan herkesi Adli Tıp önünde buluşarak iki kadın devrimciyi sahiplenmeye çağırıyoruz. Yeliz Erbay ve Şirin Öter ölümsüzdür.”

Devrimciler infaz edildi

Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu (ÖTSP), polis tarafından katledilen iki kadın devrimci için herkesi Adli Tıp Kurumu’nun önüne çağırdı.

ÖTSP, şu çağrıyı yaptı: “Bugün İstanbul Gaziosmanpaşa’da faşizme karşı direnerek katledilen iki kadın devrimcinin bedenleri Yenibosna’da Adli Tıp Kurumu’ndadır. Tüm devrimci ve demokratik güçleri ve Saray zulmüne karşı çıkanları, faşizme karşı mücadelede ölümsüzleşen Yeliz Erbay ve Şirin Öter’e sahip çıkmak için Adli Tıp Kurumu’nun önüne çağırıyoruz.”

DİHA’ya konuşan görgü tanıklarına göre, bir ay önce sokağa taşınan iki kadın devrimcinin, mahalleden yapılan ihbar üzerine yapılan baskınla katledildiği ortaya çıktı. Olaya tanıklık eden ve ismini vermek istemeyen bir mahalle sakini, gece saat iki buçuk sıralarında mahallenin çok sayıda polis tarafından abluka altına alındığını ve bir süre sonra silah sesi duyduklarını söyledi. Mahalle sakinleri, yaklaşık 10 dakika süren olayda 8 el silah sesi duyulduğunu belirtti.

Öte yandan kadınların kiraladıkları evin sahibinin sözleri ise infaz iddialarını doğrular nitelikte. Aynı apartmanın en üst katında yaşayan olayın yaşandığı evin sahibi kadınlardan birinin yaralıyken infaz edildiğini söyledi.

Apartman dairesinin ikinci katında gerçekleşen olayda, çatışma yaşadığı iddia edilen evin camında sadece iki kurşun izinin olması dikkat çekiyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu