Güncel

Orman yangınları 9. gününde 5 ilde sürüyor

Orman yangınları 9. gününde devam 5 ilde devam ediyor. Dün gece Milas'taki yangın termik santralin bahçesine girdi. Yangın kontrol altına alınsa da gaz ve partikül madde salınımının etkileri gündemde.

Dün gece korkulan ihtimal gerçekleşti ve yangın, Milas’ta Kemerköy termik Santrali’nin bir bölümüne sıçradı.  Yangın, gecenin ilerleyen saatlerinde kontrol altına alınsa da yangın sonrasında tehlikeli gaz ve partikül madde salımının etkileri gündeme geldi.

  • Antalya

Manavgat ve çevre ilçelerde yangınla mücadele sürüyor. Beydiğin köyü yakınındaki yangın, yakındaki yerleşim yerlerine de yaklaştı. Yangın henüz köy merkezine ulaşmadı ama ormandaki canlılar yangından zarar gördü. Belediyenin itfaiye ekipleriyle birlikte bölge halkı da çıkan yangınlara müdahale ediyor. Söndürme faaliyetini itfaiye ekipleri yaparken soğutma faaliyetinde bölge halkı görev alıyor. Bölge halkı yolların açılarak itfaiye araçlarının geçişini sağlamaya çalışıyor. Beydiğin köyünde henüz tahliye başlamadı ama civar köylerde, özellikle yamaçlarda yangının etkin olduğu yerleşim yerleri tahliye ediliyor.

Manavgat’ta ilk yangının çıktığı yerlerden biri olan Kalemler Mahallesi’nde Antalya Büyükşehir Belediyesi ekipleri hasar tespit çalışmaları yapmaya başladı. Kalemler Mahallesi’nde hayvancılıkla uğraşan köylülerin zarar gören ekipmanları için de belediyeden destek sunulurken zarar gören hayvanların tedavisi devam ediyor.

  • Muğla

Muğla Büyükşehir Belediyesi, orman yangınlarıyla ilgili güncel durum raporunu yayımladı. Belediyenin yayımladığı rapora göre Milas’ta Kemerköy Termik Santrali’nin bahçesine sıçrayan yangın kontrol altına alındı. Türkevleri, Bozalan, Fesleğen, Alçakaya ve Çökertme mahallelerindeki yangın devam ederken bu mahalleler tahliye edildi.

Menteşe’de Yörkoğlu Mahallesi Esenetepe mevkiindeki yangın kontrol altına alınırken soğutma çalışmaları da başladı. Aynı şekilde Muratlar ve Gazeller mahallelerinde de yangın kontrol altına alındı. Kozağaç, Şenyayla, Yumaklı ve İkizce mahalleleri ise yangın riskinden dolayı tahliye edildi.

Bodrum’da Yeniköy, Mumcular, İçmeler, Gökpınar, Mazı, Kızılağaç mahalleleri; çocuk mezarlığı ve Kisebükü’ndeki yangınlar kontrol altına alındı.

Marmaris’te Orhaniye, Turgut, Hisarönü, Değirmen Yanın mahallelerindeki yangınlar kontrol altına alırnırken Orhaniye ve Turgut mahalleleri ile Keçibükü, tahliye edildi. Turgut Mahallesi’nde soğutma çalışmaları devam ediyor. Zaman zaman alevlerin yükseldiği Turunç, Amos Kumlubük’te söndürme çalışmaları havadan ve karadan devam ediyor.

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Delikyol mevkiinde gönüllülerin ve köylerin müdahalesiyle söndürüldüğünü duyurdu. Oktay, yangın çalışmaları sırasında arazöz aracının devrilmesiyle 4 itfaiye erinin yaralandığını ancak ciddi bir durumun olmadığını da ekledi.

Seydikemer’de Arifler Mahallesi’nde yangın söndürülürken Çökek Mahallesi’ndeki yangın devam ediyor. Çökek ve Dere mahalleleri tahliye edildi.

Köyceğiz’deki yangın Yayla Mahallesi Gökçeovacık mevkiine doğru ilerlemekte. Pınar Mahallesi, Çayhisar ve Kavacık mevkiileri tahliye edildi. Sazak ve Karayel mahalleleri de yangının etkisi devam ettiği için tahliye edildi.

Kavaklıdere’de Çamlıbel Mahallesi’nin alt ve üst kısımlarındaki yangın tehlikesi devam ederken mahalle tahliye edildi.

  • Aydın

Evrensel’deki habere göre Aydın Karacasu’da 3.gününde devam eden orman yangını nedeniyle bir mahalledeki kısmen tahliye edildi. Şu ana kadar 350 hektar alanın zarar gördüğü açıklandı.

Fotoğraf : MA

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu