Emek

PRETTL’DE KAZANIM | Direnen kadın işçiler kazandı

H. Merkezi: Tekirdağ’daki Prettl Endüstri Sistemleri fabrikasındaki kadın işçiler, 19’u kadın 20 işçinin işten atılmasına karşı üretimi durdurarak iş bırakma eylemine başlamıştı.

Fabrikada çalışan 250 işçinin yaklaşık 200’ünü kadınlar oluşturuyor.

Türk Metal’in örgütlü olduğu fabrikada masaya oturan patron ve sendika 2 yıllık toplu iş sözleşmesi (TİS) imzaladı. İşçilerin zam talepleri kabul edilirken işten çıkarılan işçilerin de işe iade edilecekleri öğrenildi.

Fabrikada çalışan işçi Tülay Aydoğdu “Sözleşmemiz istediğimiz şekilde sonuçlandı. Şu anda bir sıkıntımız yok fabrikamızda, herkes elinden gelen en iyi şekilde çalışmaya devam ediyor” dedi.

“Tüm taleplerimiz kabul edildi”

Türk Metal Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, “Grev aşamasına gelmiştik, bu hafta grev kararı uygulamaya geçecektik. Ama şu anda anlaşma sağlandı”” diyerek süreç hakkında bilgi verdi. Koçak, “2 yıllık sözleşme yaptık ve birinci yıl ilk 6 aya yüzde 40 zam aldık. Tamamlayıcı sağlık sigortası geldi. Promosyon parası ekledik. 4 tane ikramiye oldu. Bayram ve izin parası, yakacak yardımı gibi sosyal yardımlar eklendi. Artı işten çıkarılan 20 arkadaşımızın işe almayı kabul ettiler. Tüm talepler kabul edilmiş oldu” dedi.

“Mücadele her şeyin başı mücadele”

Direnişe geçen kadınlar fabrikanın genel müdürü tarafından “şişmansınız”, “Sizi hiçbir yer işe almaz” gibi hakaretlere maruz kaldıklarını anlatmıştı. Koçak bu konuda da bir görüşme yapıldığını belirterek, “Şu anda içerideki tüm arkadaşlarla insana ve emeğe saygı çerçevesi içerisinde davranılacak. Kadınlara yönelik kötü söylemlere ilişkin özür dilendi ve bundan sonra böyle davranışların olmayacağına ilişkin söz verildi” diye konuştu.

Koçak sözlerine “Direnen emekçi kadınlar kazandı. Mücadele her şeyin başı mücadele etmeden bir şeylere sahip olunamıyor şeklinde son verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu