Güncel

“Maraş’taki katliamı, yapanlara sormuyorsunuz da…”

H.Merkezi: Gezi Direnişi Tutuklu Aileleri Platformu, 24. kez Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Gezi İsyanı’nda tutuklananların fotoğraflarının taşındığı eylemde,  “Gezi tutsaklarına özgürlük”, “Gezi şehitleri, gazileri, tutsakları onurumuzdur” pankartları açıldı.

Hasan Tunç’un babası Haydar Tunç, yaptığı konuşmada, rejime karşı çıkan, isyan eden, barınma hakkı için sokağa çıkanların AKP Hükümeti tarafından “terörist” ilan edildiğini söyledi. Maraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Ahmet Eycil’in, “1978 Maraş katliamının arkasında Gezi eylemcileri olduğu” iddiasına tepki gösteren Tunç, “Maraş’taki katliamı, yapanlara sormuyorsunuz da bizim çocuklarımıza mı soruyorsunuz” diye konuştu.

Barış Atay’dan mektup

Yapılan konuşmaların ardından RedHack soruşturmasında gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan oyunca Barış Atay’ın Başbakan Erdoğan’a yazdığı mektubu Berivan Soydan okudu.

Ayvalıtaş ailesi: Adliyelerde, mahkeme salonlarında bizi yalnız bırakmayın

Eyleme Gezi İsyanı’nda yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş’ın ağabeyi Muharrem Ayvalıtaş da katıldı. Ayvalıtaş, kardeşinin geçen hafta Kartal Adliyesi’nde görülen davasında yaşananları anlattı. Ayvalıtaş, “Adliyelerde, mahkeme salonlarında bizi yalnız bırakmayın” dedi.

Bu haftaki eylemin basın açıklamasını Meryem Bars okudu. Bars, Gezi tutukluları serbest bırakılıncaya kadar oturma eylemlerini sürdüreceklerini ifade ederken, Gezi gözaltılarının sürdüğünü söyledi. Bars, AKP ile Gülen Cemaati arasında yaşanan dershane tartışmalarına da değinerek, “AKP iktidarı üstte birbiriyle tepişerek altta emekçileri ezmekte, gençlerin hayatları üzerinden birbirleriyle hesaplaşmaktadırlar. Şimdi gençlerin neden Gezi’ye çıktıklarını anlamak daha kolay oluyor” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu