Güncel

“İnsanlık onuru sınırda bekletilemez”

İzmir: Devlet tarafından başta Aziz Güler olmak üzere Rojava’da ölümsüzleşen savaşçıların cenazelerinin Türkiye’ye girişi engellenmesi İzmir Barış Bloku tarafından protesto edildi.
Sınırda bekletilen ve Türkiye’ye girişine izin verilmeyen başta BÖG komutanı Aziz Güler olmak üzere Rojava’da ölümsüzleşen savaşçıların cenazelerini sahiplenen İzmir Barış Bloku eylem düzenledi.
Alsancak Sevinç Pastanesi önünde düzenlenen eylemde “Türkiyeli devrimci, gençlik önderi, Göztepe taraftarı Aziz Güler (Rasih Kurtuluş) Rojava’da IŞİD’e karşı savaşırken ölümsüzleşti. Hükümet, cenazesinin sınırdan geçerek doğup büyüdüğü topraklara defnedilmesini engelliyor. Aziz Güler’in cenazesini istiyoruz!” yazılı pankart açıldı.
Partizan’ın da katıldığı eylemde kitle tarafından sık sık “Aziz Güler ölümsüzdür”, “Şehid namirin”, “AKP besliyor IŞİD katlediyor”, “İnsanlık onuru sınırda bekletilemez”, “Biji berxwedana Rojava” vb. sloganlar atıldı.
Eylemde ilk olarak Rojava’da ölümsüzleşen savaşçılar için 1 dakikalık bir saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından İzmir Barış Bloku Dönem Sözcüsü Zerrin Kurtoğlu basın açıklamasını okudu.
Kurtoğlu, IŞİD’in Türkiye’deki işbirlikçisi AKP hükümetinin,7 Haziran’da aldığı yenilgiyle ülkeyi kan gölüne çevirmekle beraber cenazelerin bile Türkiye’ye geçişini engellediğini belirtti.
Kurtoğlu, saray çetesinin hiçbir hukuk, etik, değer tanımadığını vurgulayarak cenazelere dahi savaş açtığını söyledi.
Kurtoğlu son olarak, cenazelerin Türkiye’ye geçişine izin verilmesi için Aziz Güler’in ailesinin başlattığı kampanyanın metnini okuyarak basın açıklamasını sonlandırdı.
Basın açıklamasının ardından HDP İzmir İl Başkanı Cavit Uğur‘da bir konuşma yaptı. Uğur, Aziz Güler’in ve sınırda bekletilen diğer YPG savaşçılarının özgür bir gelecek için şehit düştüğünü vurguladı.
Uğur, bir tarafta şehit düşen kadın gerillayı soyup fotoğrafını çekenler ve IŞİD tecavüzcü, katil çeteleri bir tarafta da insanlığın geleceği için mücadele eden özgürlük savaşçılarının olduğunu belirtti.
Uğur, “Saraylarını, saltanatlarını sürdürmek için ülkeyi kan gölüne çevirenlere cevabımızı 1 Kasım’da vereceğiz” dedi.
Oturma eylemi olarak devam eden eylemde söz alarak konuşmalar da yapılırken şiirler de okundu.

 

İzmir Barış Bloku eylemi 2

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu