Gençlik

“Tecrite son, Taylan Turunç’a özgürlük!”

İzmir: YDG İzmir, tutsak YDG’li Taylan Turunç üzerindeki tecritin kaldırılması için bir basın toplantısı düzenledi.

Yeni Demokrat Gençlik (YDG) İzmir,  yaklaşık 4 aydır Maltepe 2 No’lu L Tipi Hapishanesi’nde tutsak bulunan Taylan Turunç’a son 1 aydır başka hapishaneye nakledileceği söylenip tek kişilik hücreye alınarak tecrit uygulanmasına karşı bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında açıklamayı YDG okuru Veysel İnan okudu.

Devletin son süreçte T. Kürdistanı’nda başlatmış olduğu saldırı ve katliam politikasını hatırlatan İnan, bununla beraber tüm Türkiye genelinde de başta Kürt halkı olmak üzere devrimci, demokrat ve yurtseverlere gözaltı ve tutuklama saldırılarının da artarak sürdüğünü belirtti.

Akademisyenlerden öğrencilere kadar binlerce insanın son süreçte keyfi bir şekilde tutuklandığını ifade eden İnan, devletin tutukladığı devrimci demokrat ve yurtsever güçleri aynı zamanda tecrit politikasıyla yalnızlaştırmaya ve yabancılaştırmaya çalıştığını vurguladı.

“Tecrit tüm topluma yönelik bir saldırıdır”

Son olarak bu tecrit politikasına Yeni Demokrat Gençlik okuru Taylan Turunç’un maruz kaldığını dile getiren İnan, son 1 aydır tek başına bir hücrede tutulan Turunç’a hiç bir şekilde mektup, dergi ve gazetenin verilmediğini, aynı zamanda yasal haklarının da sınırlandırılmaya çalışıldığını, son olarak da bayram bahane edilerek avukatlarıyla da dahi görüştürülmediğini söyledi.

Tecrit saldırısının sadece tutsaklara, hapishanelere yönelik olmadığını, tüm topluma dayatılan bir saldırı olduğunu ifade eden İnan, “İçeride, dışarıda mücadele birleştirilerek büyütülebilinir, güçlü kılınabilinir ve sistemin tecrit saldırıları boşa çıkarılıp parçalanabilinir.

Bizde Yeni Demokrat Gençlik olarak başta Taylan Turunç olmak üzere tüm tecrit altına kalan tutsaklara dayanışmayı büyüteceğiz, Taylan Turunç’un üzerindeki tecrit kaldırılana kadar bu sürecin takipçisi olacağız” dedi.

Açıklamadan sonra basın toplantısı sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu