Güncel

“Termik Santral ve Sanayi Bölgesi İstemiyoruz!”

Balıkesir: Erdek Körfezi Dayanışma Platformu Şirinçavuş’ta yapılması düşünülen Termik SANTRAL ve Sanayi Bölgesi kurulmasına girişimlerine karşı verilen mücadeleyi sürdürüyor. Termik Santral ve Sanayi Bölgesi’ne ilişkin gelişmeleri aktaran platform 10 Aralık’ta yapılacak olan ÇED toplantısına da değindi. “Bu mücadelenin Bandırma merkezli olarak, Bandırma, Erdek, Gönen, Manyas ve Biga ilçelerini içerecek şekilde bir taban örgütlenmesi olmasını savunuyoruz.” denildi.

Erdek Körfezi Dayanışma Platformu Şirinçavuş’ta yapılması düşünülen Termik Santral ile ilgili olarak  açıklama yaptı. 
Bandırma Kent Konseyi organizasyonu ile 29 Kasım 2015 günü Şirinçavuş köyünde yapılacak ön bilgilendirme toplantısına tüm halkın ilgi göstermesini istedi.

“Mücadeleye Devam Edeceğiz”
Erdek’teki sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin katılımıyla 23 Aralık 2014 tarihinde yayınladığı bildirge ile kuruluşunu deklare eden Erdek Körfezi Dayanışma Platformu, temelde “Balıkesir-Çanakkale 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni Planı”ile Erdek Körfezinde sanayi bölgesi kurulmasına karşı bir mücadele yürütüyor. Planın protesto edilmesi amacıyla 14 Şubat Sevgililer Gününde Erdek sahilinde insan zinciri oluşturarak, bölge milletvekilleri ve belediye başkanlarının katılımıyla bir protesto gösterisi düzenlemiştir. Protesto gösterisinin ardından yapılan plan revizyonu sonrasında, sanayileşmeden vazgeçilmediğini, planlamasından vazgeçildiğini belirterek mücadeleye devam edeceğini kamuoyu ile paylaşmıştı.
Erdek Körfezi Dayanışma Platformu, yaptığı keşifler ve araştırmalar ile Erdek Körfezine yönelik tehditleri Nisan ayında hazırladığı dosya ile ortaya koyarak durumu ilgili kamuoyu ile paylaşmıştı. 
Hali hazırda plan revizyonu alanı dışında kalan bölgeye yönelik olarak, stiren petrokimya kompleksi endüstri bölgesi ve ağır metal ihtisas sanayi bölgesi kurulmasına ilişkin  taleplerin Sanayi Bakanlığı’nda bulunmakta olduğunu, ayrıca Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin, bu sanayi kuruluşlarına hizmet etmek üzere Erdek Körfezinde büyük bir liman kurulması için harekete geçtiğini belirtmişti.

“Termik Santral Ve Sanayi Bölgesi Girişimlerini Reddiyoruz”
Bölgedeki yakın yerleşimlerden Şirinçavuş Mahallesi(Köy) kırsalında ve revize edilen sanayi bölgesi dışında kalan ve mülkiyetleri köylülere ait olan arazi üzerine 1600 Megavat kurulu güce sahip olacak, ithal kömürle çalışacak, denizden alacağı suyla soğutma yapacak, Türkiye’nin en büyük termik santrali kurulmak isteniyor.
Bu amaçla ilgili şirketin başvurusu üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 10 Aralık 2015 Perşembe Günü saat 11.00’de Şirinçavuş mahallesinde Çevre Etki Değerlendirmesi(ÇED) toplantısı yapılması kadarı alınmıştı. 
Erdek Körfezi Dayanışma Platformu(EKDP) Erdek körfezindeki yaşamı tehdit eden bu ve benzeri girişimlere karşı mücadele ediyor.

“Yaşam Alanlarımızı Korumak İçin Taban Örgütlenmesi”
Bandırma Kent Konseyinin konu hakkında başlattığı çalışmaları desteklediğini belirten EKDP, ÇED toplantısına kadar gelişecek süreçte bu çalışmalara olabilecek en geniş katılımın sağlanması GEREKTİĞİNİ ifade ederken, bu amaçla Kent Konseyi organizasyonu ile 29 Kasım 2015 günü Şirinçavuş köyünde yapılacak ön bilgilendirme toplantısına katılacaklarını da belirtti. 
ÇED toplantısı sonrasında tehditlerin devam edeceğini ve bu tehditlerin ortadan kaldırılması için, hukuksal, bilimsel, toplumsal ve siyasal bir mücadele gerektiğini ifade eden EKDP, bu mücadelenin Bandırma merkezli olarak, Bandırma, Erdek, Gönen, Manyas ve Biga ilçelerini içerecek şekilde bir taban örgütlenmesiyle yürütülmesi gerektiğini belirtti. Erdek Körfezi Dayanışma Platformu açıklamayı “Mücadele etmeden mutlu, sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir yaşam elde edemeyeceğimizi, bu amaçla kuruluş bildirgemiz çerçevesinde mücadelemize devam edeceğimizi, tüm bölge halkını, kendi geleceğini karartacak bu süreçte yanımızda görmek istediğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz” ifadesiyle sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu