EmekGüncel

Sinbo direnişçisi Ankara’ya yürüyecek

Sinbo fabrikasında Kod 29 ile işten atılan ve 183 gündür mücadele eden TOMİS üyesi Dilbent Türker Ankara'ya yürüyecek.

Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası, Haramidere Sanayi’de bulunan Sinbo fabrikası’nda işten atılan Dilbent Türker’in Kod 29’a karşı 183 gündür mücadele ettiğini belirterek taleplerinin karşılanması ve Kod 29’un kaldırılması ve işçi sınıfına yönelik baskılara dikkat çekerek insanca çalışma ve yaşam çalışma koşulları için 31 Temmuz günü Sinbo fabrikası önünde yapılacak basın açıklamasının ardından Ankara’ya yürüyeceklerini duyurdu. İşçi sınıfına yönelik saldırıların her geçen gün artarak devam ettiğini, pandeminin fırsata çeviriletek fabrikaların toplama kamplarına dönüştürüldüğünü ve patronların her isteiğinin hayata geçirildiğini belirten TOMİS, açıklamasında “Sermaye sınıfı ve hizmetindeki iktidar bizlerin örgütsüzlüğünden güç aldığı için bu kadar pervazsız saldırabiliyor. Onların gücü bizim örgütsüzlüğümüzdendir. Bu durumu tersine çevirmek ise bizlerin ellerindedir. Bunun için yapmamız gereken birlik olmak, mücadele etmek ve geleceğimize sahip çıkmaktır. Başka çaremiz de yok” denildi.

 “Topyekûn saldırılara karşı topyekûn mücadeleyi örgütlemeliyiz”

Sinbo fabrikasında daha ücretsiz izin saldırısına karşı mücadele ederek kazanımla sonuçlandırdı karını hatırlatan TOMİS, 7 aydır da patronlara her türlü keyfi davranma yetkisi veren Madde 25/2 (Kod29)’e karşı mücadele ettiklerini vurguladı. Bir çok işyerinde ücretsiz izin ve Kod 29’a karşı mücadele verildiğine işaret eden TOMİS açıklamasında patronların tekil gibi gözüken tüm saldırıları aslında bir bütün olarak işçi sınıfına saldırı olduğunu ve saldırıların bütününe karşı mücadele içinde olduklarını belirterek “Şimdi yapmamız gereken ise küçük ama anlamlı direnişlerimiz üzerinden yükselttiğimiz mücadele ateşini büyütmektir! Topyekûn saldırılara karşı topyekûn mücadeleyi örgütlemektir” denildi.

 “Sermayenin çok yönlü kuşatmasına karşı Ankara’ya yürüyeceğiz”

Sermaye sınıfı ve İktidarın işçilerin örgütlülüğünü dağıtmak, bilincini köreltmek için her türlü gerici ideolojiyi, basını ve zor aygıtlarını kullanadığı ifade edilen açıklamada. En ufak hak mücadelemizi bile terörize ediyorlar. Ellerindeki araçlarla haklı ve meşru taleplerimiz için attığımız adımları boğmaya çalışıyorlar. “Böylesi zor koşullarda sınıfımız adına direniyoruz. Kod 29 (Madde 25/2) saldırısı başta olmak üzere sınıfımıza dönük saldırılara karşı duruyoruz. İnsanca çalışma ve yaşam koşulları taleplerimizi yükseltiyoruz. Biliyoruz ki bu taleplerimiz sınıfımızın talepleridir. Sınıfımızın haklı ve meşru taleplerini daha görünür kılmak, sermayenin çok yönlü kuşatması altında hareketsiz kalmış tüm kardeşlerimize mücadeleyi büyütme çağrısı yapmak için Ankara’ya yürüyoruz” denildi.

Haklı ve meşru talepleri için 31 Temmuz’da Sinbo fabrikası önünde direniş çadırında yapılacak açıklamanın ardından alanımızdan başlayarak şehir merkezleri ve sanayi havzalarından Ankara’ya yürüyeceklerini belirten TOMİS açıklamasında “Geçtiğimiz her yerde, her merkezde sınıfımızın haklı ve meşru talepleri doğrultusunda mücadele çağrımızı yükselteceğiz. Her gün açıklama yaparak başlayacağımız yürüyüşümüzü gün gün belirlediğimiz merkezlerde sonlandırarak ertesi gün kaldığımız yerden devam edeceğiz. Sınıfımızın haklı ve meşru talepleri için başlatacağımız yürüyüşümüzü Ankara’da Çalışma Bakanlığı önünde sonlandıracağız. Yürüyüşümüzde “İnsanca çalışma ve yaşam koşulları için yürüyoruz! Yürüyüş! Kod Adı; 29” şiarlarını kullanacağız” denildi.

Ankara’ya yürüyüş 31 Temmuz’da başlayacak

TOMİS, taleplerinin daha fazla görünür olması, mücadelenin kazanım elde etmesi ve çağrının daha geniş işçi ve emekçi yığınlara ulaşması için devrimci-ilerici işçileri, sendikaları, demokratik kitle örgütlerini her türlü baskı ve zorbalığa karşı duran tüm toplumsal güçleri, seslerine ses katmaya davet etti.

Taleplerini ise” *Madde 25/2 (Kod 29) Kaldırılsın! • Tüm çalışanlara iş ve gelir güvencesi! *Sendikal örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılsın! *Dilbent Türker işe geri alınsın!” olarak ifade eden TOMİS, 31 Temmuz Cumartesi Saat 16.00’da Sİnbo fabrikası önünde direniş alanında yapılacak açıklama ve ardından Ankara’ya uğurlamaya katılma çağrısında bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu