Emek

Tekno Maccaferri direnişi başladı

H.Merkezi: Düzce’de faaliyet gösteren Tekno Maccaferri işyeri ile DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şubesi arasında toplu iş sözleşmesi görüşmeleri Mart 2017’de başlanmıştı. Mayıs 2017’de görüşmeler ücret maddelerinde tıkandı. Prosedür gereği arabulucu süreci işletildi. Bu süreçte desonuç alınamayınca sendika kararı ile greve gidildi.  

Tekno Maccafferi, sadece tek bir şirketten oluşmuyor; metal sektörünün yanı sıra inşaat sektöründe de faaliyet yürüten şirket içinde Birleşik Metal İş 1 yıldır faaliyet yürütüyor.

Toplu sözleşme masasında işçilerin taleplerine kulak tıkayan Tekno yönetimi, işçilerin greve çıkmasını engellemek için kolları sıvamış durumda. Şirket beş kişinin çalıştığı Ankara ofiste çalışan sayısını SGK kayıtları ile oynayarak haziran ve temmuz ayında kademeli olarak, önce 36’ya sonra 42’ye çıkarttı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Birleşik Metal-İş Sendikası şunları belirtti: “Sendikamız bunu fark eder etmez, Ankara İş Mahkemesi ile bu adreste keşif yaptırdı. Ofise gidildiğinde görüldü ki, 3 oda 1 salon olan küçücük ofiste sadece üç masa ve iki kişi var. Kalan 39 işçi ortalıkta yok. Geriye dönük Tekno’nun tüm şirketlerine bakıldığında, normalde görünen beş işçinin haricinde geriye kalan 37 işçinin izlerine ise haziran ayı öncesi diğer şirketlerin çalışanı olarak rastlandı.”

Oylama İptal edildi

Sendika 12 Temmuz’da alıp 31 Temmuz tarihinde grevin başlayacağını işyerinde ilan edince, hileli duruma güvenen Tekno yönetimi, işyerlerinde grev oylaması talebini organize etti. 21 Temmuz’da grev oylaması yapıldı ve doğal olarak bu hileli ortamda “greve hayır” çıktı.  Ancak bu yasalara aykırı ve hileli durumu tespit ettiren Birleşik Metal-İş Sendikası, birçok hilenin döndürüldüğü grev oylamasına ve sonucuna itiraz etti. Konyla ilgili Sendika şu açıklamada bulundu. “Yasalara aykırı ve hileli duruma itirazımız, Düzce İş Mahkemesi tarafından 25 Temmuz’da kabul edildi. Grev oylaması iptal edildi.  Yönetiminin işçilerin grev hakkına müdahalesini boşa çıkarmamızın ardından dün Tekno Maccafferi işçileri, Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, merkez ve şube yöneticileri ile birlikte; Düzce’deki fabrikanın önünde grev pankartını asarak, grevi başlattı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu