Güncel

TEKZİP | “Karabak ve Yıldırım hapishaneye geri götürüldü, tutsakların sağlık hakkına erişim yolu açılsın”

Van F Tipi Hapishanesi’nde 127 gündür ölüm orucu direnişlerini sürdüren tutsaklar Kadir Karabak ve Esat Naci Yıldırım’ın avukatları bugün yayımlanan “Van’da ölüm orucundaki iki tutsağın talepleri kabul edildi” haberlerine ilişkin bir tekzip yayınladı. Tutsakların TTB’nin gözlemci olarak tedavi süreçlerine müdahilliği talebi iletmesine karşın hapishaneye geri götürüldüğünü belirten Avukat Savaş Avcı, müvekkillerinin sağlık hakkına erişim yolunun açılmasını istedi

H.Merkezi: Van F Tipi Hapishanesi’nde başta tel örgü uygulaması olmak üzere birçok baskı ve tecrit uygulamasına karşı 127 gündür ölüm orucu direnişlerini sürdüren TKP/ML dava tutsağı Kadir Karabak ve MKP dava tutsağı Esat Naci Yıldırım, yapılan görüşmelerin ardından direnişin kazanımla sonuçlandığını duyurarak bugün hastaneye götürülmüş ve burada ölüm orucu eylemlerini doktorların denetiminde sonlandıracaklarını duyurmuştu.

Konu ile ilgili haber sitesmiz Özgür Gelecek dahil olmak üzere çok sayıda basın ve yayın kuruluşunda “Van’da ölüm orucundaki iki tutsağın talepleri kabul edildi” konulu haberler yapılmasına karşın tutsakların yeniden hapishaneye gönderildiği ve taleplerinin karşılanmadığı öğrenildi. Bir tekzip yayınlayan tutsakların avukatı Savaş Avcı’nın konu ile ilgili açıklamasını haber değeri taşıdığı için olduğu gibi yayınlıyoruz:

“Tutsaklar ilk olarak yapılan görüşmelerin olumlu sonuçlandığını aktardı”

“Gazetenizin (haber portalınızın) 21.01.2019 tarihli “Van’da ölüm orucundaki iki tutsağın talepleri kabul edildi” başlıklı haberde bir takım yanlış bilgiler yer aldığından haberin düzeltme ile birlikte tekzipi gerekmektedir. Zira yanlış anlaşılmalara yer vermemek adına:

20.01.2019 günü müvekkiller Kadir Karabak ve Esat Naci Yıldırım ile avukat görüşmesi gerçekleştirdik. Müvekkiller özetle: ‘Biz cezaevi savcılığı ve yönetimi ile yaptığımız görüşmemiz olumlu sonuçlanmıştır. Söz konusu tel örgülerin adalet bakanlığının bir projesi olduğunu ve bu projenin bittiğini, sabah akşam yapılan sayımlarda arama adı altında baskınların olmayacağını, hücre giriş çıkışlarda ayakkabı aramasının yapılmayacağını, gelen ve yasal olan tüm yayınların verileceğini ve gelen-giden mektuplara yasaklı durumlar haricinde el konulmayacağını bize ilettiler. Biz de bunun üzerine 21.01.2019 günü sabah açlık grevimize son vereceğiz. Ve tedavi aşamasında Tabipler Birliği’nin de katılmasında ısrarcıyız” şeklinde bana  (avukatlarına) illettiler.”

“Tutsakların TTB’nin sürece müdahillik talebi reddedildi, tutsaklar hapishaneye gönderildi”

“Bugün yani 21.01.2019 tarihinde müvekkiller Kadir Karabak ve Esat Naci Yıldırım Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülmüş, akabinde tekrar cezaevine gönderilmişlerdir. Bunun üzerine bugün yani 21.01.2019 günü Van F Tipi Cezaevinde her 2 müvekkille yaptığımız görüşmede “sabah bizi ambulans  ile hastaneye götürdüler. Muayene için gelen doktora açlık grevimiz uzun olduğundan kalıcı sakatlık ve hasar olmaması bakımından TTB’nin de dahil olmasını aksi takdirde tedaviyi kabul etmeyeceğimizi ilettik. Gelen doktor ‘bu talep imkansız bunları geri götürün’ dedi. Ve bizi bu sefer ambulans ile değil ring aracı ile cezaevine geri getirdiler” şeklinde tarafımıza (avukatlarına) bilgi verdiler.”

“Sağlık hakkına erişim yolu açılsın”

“Türkiye cezaevlerinde açlık grevleri ve sonrasında tedavi aşamaları bilinen bir arşiv halini almış, tedavi süreçlerinde yanlış tedavi durumlarında bir çok mahpus sakat kalmıştır. Müvekkillerin açlık grevleri konusunda arşiv ve deneyim sahibi olan TTB’nin gözlemci sıfatıyla müdahil olma talepleri son derece anlaşılır ve makul taleplerdir. Adalet Bakanlığınca bu talebimizin karşılanmasını ve müvekkillerin sağlık hakkına erişimin yolunun açılmasını istiyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu