Kadın

TJA: Ezidiler için beyaz giyinelim

TJA, Şengal Katliamı’nın yıl dönümü 3 Ağustos için çağrı yaparak, kadınları o gün bir dakikalık saygı duruşunda bulunmaya, Ezidi kadınların sembolü olan beyaz renkte giyinmeye ve siyah kurdele takmaya davet etti

Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi – TJA), 3 Ağustos 2014 tarihinde IŞİD’in Şengal’e dönük saldırılarının yıldönümü dolayısıyla açıklama yayınladı. Açıklamada, “Binlerce yıldır iktidarlaşan erkek egemen zihniyetin yaptığı saldırı ve katliamlara onlarca kez maruz kalıp varlık savaşı veren Ezidiler, 3 Ağustos 2014’te tarihlerinin 74’üncü katliamını tüm dünyanın şahitliğinde yaşadı. İktidarlaşmış erkek egemen zihniyetin tortullaşmış, çeteleşmiş militarist hali olan IŞİD Ezidi toplumunu yok etmenin eşiğine getirdi ve toplumun varlık, yaşam özü olan kadına 3 Ağustos’ta tarihin en derin kıyımını yaptı. Binlerce Ezidi kadın katledilmiş, kaçırılıp pazarlarda köle olarak satılmış, intihara sürüklenmiş, göç yollarında yaşamını yitirmiş ya da sığındıkları kamplarda ekonomik, cinsiyetçi, ırkçı, fiziki şiddet ve zorla alıkonulmaya, her türlü faşizan, militarist sömürü ve baskıya maruz bırakılmıştır” ifadeleri yer aldı.

3 Ağustos mücadele günü

Ezidilerin tarihsel süreçlerinin en derin katliamını 3 Ağustos’ta IŞİD saldırısında yaşadıklarının vurgulandığı açıklamada, “Ezidiler için bir milada dönen 74’üncü ferman; bir yandan yok olmanın eşiğine gelme diğer yandan acılarının, örgütlenip direnişe dönüşmesi olmuştur. Erkek egemen zihniyetin kadına yönelik en derin saldırısına karşı Ezidi kadınlar; bugün Şengal’de kurdukları her tür saldırıya karşı özsavunma temelli direniş yöntemi, inanç ve ana tanrıça kültürünün taşıyıcılığını, savunuculuğunu büyüten bir noktadadır. 11-12 Mart 2017 tarihinde Almanya’da Biefeld kentinde toplanan uluslararası Ezidi Kadın Konferansı’nda IŞİD tarafından alıkonulan kadınların özgürleşmesi için uluslararası düzeyde soykırıma karşı eylem günü olarak ilan edilen 3 Ağustos’u kadın kırımı ve soykırıma karşı mücadele günü olarak ele alıyoruz” denildi.

3 bin Ezidi kadın esir

Ezidi Kadın Federasyonu’nun da 3 Ağustos’a yönelik çağrısını desteklediklerini belirten TJA, açıklamanın devamında şunları dile getirdi: “Kadına ve halklara yönelik her türlü etnik, dini, ırkçı saldırılara, katliamlara karşı duruyor, erkek egemen iktidarın kadına yönelik katliamının en somutu olan IŞİD’i lanetliyoruz. IŞİD’in ve destekçilerinin bağımsız mahkemelerde yargılanmasını, hala IŞİD’in elinde bulunan 3 bine yakın Ezidi kadının derhal kurtarılmasını ve BM’nin 3 Ağustos’u ‘Ezidi Soykırımı’ olarak kabul etmesini talep ediyoruz.

Beyaz giysi ve kurdele

Soykırımlara karşı Ezidi kadınların özsavunma temelinde geliştirdikleri direniş ve özgürlük mücadelesini destekliyor, tüm kadınları 3 Ağustos saat 11.00’de, Şengal’de kaçırılıp katledilen kadınlar için bir dakikalık saygı duruşuna, Ezidi kadınların sembolü olan beyaz renkte giyinmeye ve siyah kurdele takmaya davet ediyoruz.” (Kaynak: Jinnews)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu