EmekGüncel

TOMİS: Sinbo Direnişi 150. günde!

Direnişinin 150. gününe ulaşan Sinbo'da mücadele sürüyor.

Devam eden Sinbo direnişinin 150. gününe (23 Haziran) ilişkin bir açıklama yapan Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS), “Sermayenin temsilcisi olan AKP-MHP aynı zamanda işçi kadınların üzerindeki sömürüyü, fabrikalardaki taciz ve mobbingi arttıran politikaları derinleştiriyor. Bizler bu saldırılar karşısında sessiz kalmadık, kalmayacağız. Bu politikalara karşı hem fiili hem de hukuki olarak mücadelemizi sürdüreceğiz. Başta işçi-emekçi kadınlar olmak üzere tüm işçi ve emekçiler ile tüm duyarlı kesimleri yanımızda durup taraf olmaya, dayanışmaya, hem fiili hem de hukuki mücadelemizi büyütmeye davet ediyoruz.” dedi.

Açıklamada Sinbo’da kararlılıkla mücadeleyi sürdüren Dilbent Türker’in yaşadığı sürece dair de şunlar kaydedildi:

“#Sinbo’da kadına yönelik şiddet, taciz ve mobbing tekil örneklerden ibaret değildir. #Sinbo patronu Mehmet Demir’in de bir kadın işçiye saldırmayı kendine hak görmesinden, yöneticilerinin kadın işçileri aşağılamasına, küfür ve hakaret etmesine kadar bir dizi olay yaşanmıştır ve yaşanmaya da devam etmektedir. Sinbo’da yaşananlar bir yönetim politikasıdır.

Ayrıca Sinbo direnişçimiz Dilbent Türker’e saldıran Onur Yılmaz ve Halkların Demokratik Partisi – HDP İzmir binasında Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer gibi adlarını taşıyamayan bu zatlar, bu düzenin kirli yüzleridir. Sermayedarlar resmen yapamadıklarını yetiştirdikleri bu kanı bozuklar ile gayri-resmi olarak yapıyorlar. Bunların cezalandırılmayıp aksine ödüllendirildikleri, şiddetin tolere edilebileceğinin söylendiği, hali hazırda uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece kararnamesiyle çıkılması üst üste geldikçe, kadın üzerindeki baskı sermaye devletinin yönlendirmesiyle daha da artıyor.”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu