GüncelManşet

Türkiyeli ve Kürdistanlı mülteciler: “Efrîn’de işgale HAYIR!”

H. Merkezi: Efrîn’e dönük işgal girişiminin 20 Ocak tarihinde başlamasının ardından Avrupa’nın birçok kentinde günler süren eylemler, protesto gösterileri oldu. Aralarında Partizan, ATİK, Yeni Kadın, ATİK YDG ile ATİK’e bağlı tüm federasyonlar, dernekler ve kurumların olduğu Türkiyeli ve Kürdistanlı kurumlar günlerdir sokakta ve Efrîn işgalini gerçekleştiren TC devleti ile ona destek olan emperyalist devletleri protesto etti/etmeye devam ediyor.

Bu protestolar kapsamında Avrupa’da faaliyet gösteren 55 demokratik kurum bir araya gelerek Afrin’i Sahiplenme Platformu’nu oluşturdular. Platform tarafından yapılan kuruluş açıklamasında “AKP-Erdoğan hükümetinin, ulusalcı-gerici kesimlerle kurduğu savaş ittifakı, her gün giderek daha da yayılan bir savaş siyaseti izliyor. Savaşı, çatışmayı, ölüm ve yıkımı daha geniş mekanlara ve toplumlara yayarak ayakta kalmanın, iktidarını sürdürmenin hesaplarını yapıyor” denildi. “Coğrafyamızın tüm kazanımlarını yok etmeye doğru evrilen bu korkunç gidişat gücünü milliyetçilik söylemlerinden, tehdit algısından ve savaş çığırtkanlığından almaktadır. Milliyetçi-faşist iktidar bloku her türlü baskı, sindirme, tutsaklara tek tip elbise giydirmeye çalışarak, geniş halk yığınlarını bu yok edici savaşın parçası haline getirmektedir” diyen platform, “Buna sessiz kalmayacağız!” diyerek TC devletinin ve suç ortağı olan emperyalist devletlerin bölgedeki kirli siyasetlerine derhal son vermeleri istendi.

Aralarında Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Kongresi (KCDK-E), Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E), PYD-Avrupa, Yekitiya Nistimaniya Kurdistan (YNK), Goran Hareketi, PJAK Avrupa, Kürdistan Sosyalist Partisi-Irak, HDK-Avrupa, ATİK, Yeni Kadın, YDG gibi çok sayıda devrimci, demokratik, yurtsever kurumun bulunduğu bileşen Avrupa’nın dört bir yanında eylemler düzenledi.

 

“Alman tanklarıyla Kürtler katlediliyor”

Avrupa’da faaliyet gösteren Türkiyeli ve Kürdistanlı örgütlerin işgale karşı en geniş eylemlilikleri 27 Ocak günü gerçekleştirildi. Bu eylemlere “Faşist TC’nin Efrîn işgaline karşı 27 Ocak’ta tüm gücümüzle yürüyüşlerde yerimizi alalım” diyerek çağrı yapan ATİK, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “İşgal, katliam ve yargısız infazlarla anılan Kürdistan coğrafyası, faşist TC’nin Efrîn işgali girişimiyle yeni bir boyut kazanmaktadır” derken, “Başta Rusya olmak üzere Emperyalistlerin desteğiyle gerçekleştirilen bu işgal girişimi, Ortadoğu’da faşist Türk devletine biçilen rolü de ortaya koymaktadır. (…) Sözde demokrasi havarisi kesilen Avrupalı emperyalist ülkeler de bu işgali desteklemektedirler. (…) Özellikle işgalde birçok Avrupa ülkesinin gönderdiği ağır silahların kullanıldığı, özelde de Alman devletinin verdiği tanklarla Efrîn’in bombalandığı söz konusudur. Alman tanklarıyla Kürtler katledilmektedir” sözleriyle emperyalist devletlerin desteğine tepki gösterdi.

ATİK’in “Faşizme, emperyalizme ve her türden gericiliğe karşı mücadeleyi büyütmek için tüm kitlelerimizi düzenlene eylemlere katılmaya çağırıyoruz” şeklinde çağrı yaptığı 27 Ocak gününde Almanya’da merkezi olarak Köln’de; Fransa’nın Marsilya, Bordeaux, Toulouse, Paris, Lyon, Mullhouse, Strasbourg kentlerinde; İsveç’in Stockholm ve Göteborg kentlerinde; İsviçre’de merkezi olarak Zürih’te, İngiltere’de merkezi olarak Londra’da; Avusturya’nın Viyana, Innsbruck ve Graz kentlerinde, Hollanda’da merkezi olarak Amsterdam’da, Belçika’da merkezi olarak Brüksel’de kitlesel eylemler gerçekleştirildi. Avrupalı devrimci, demokratik kurumların da katıldığı eylemlerde emperyalist devletler, TC devletine verdikleri destek nedeniyle eylemcilerin öfkesinin hedefindeydi.

 

Emperyalist devletlerin “hoşgörüsü”: Köln eylemine saldırı

Bu eylemlerden en dikkat çekici olanı kuşkusuz Almanya’nın merkezi eyleminin gerçekleştiği Köln yürüyüşü oldu. Eylem Alman polisinin faşist ablukası ve provokatif tutumuna karşılık on binlerle gerçekleşti. Almanya’nın birçok kentinden bir araya gelen ATİK, YDG, Yeni Kadın ve Partizan taraftarları da yürüyüş kortejlerini oluşturarak eylemde yer aldılar. Eylem sırasında ATİK’in, Afrin işgaline ilişkin kaleme almış olduğu bildiriler yoğun bir şekilde kitlelere dağıtıldı. Yürüyüş boyunca hiç susmayan Almanca, Türkçe ve Kürtçe sloganlarla faşizme ve Ortadoğu’da yürütülen savaşa karşı mücadeleye çağıran Partizan taraftarları “Onu Anmak Savaşmaktır” yazılı İbrahim Kaypakkaya pankartı da taşıdılar.

Son zamanlarda Alman polisinin temel hak ve özgürlüklere getirmiş olduğu kısıtlama ve provokatif tutum Köln mitinginde de kendini gösterdi. Toplanan on binlerden rahatsız olan Alman polisi bayrakları bahane ederek sık sık yürüyüşü durdurdu ve kortejlerin içerisinde koşarak kalabalığı kargaşaya zorladı. Kitle tüm engellemelere rağmen sloganlarını haykırmaya devam etti. Eylemin sonlandırıldığını bahane göstererek ses cihazlarının bulunduğu arabaları sararak kendine müdahale zemini arayan alman polisi, sonunda Ebert-Platz’da kitleye TC devletini aratmayacak şekilde kitleye saldırdı. Coplarla kitleye saldıran polislerin, bazı gençleri gözaltına aldığı görüldü.

{gallery}avrupaefrin{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu