Güncel

TÜİK’ten ‘Türkçe bilmiyor’ cezası!

Türkçe konuşamadığı için TÜİK anketini yanıtlayamayan Tenzire Çetin'e 1055 TL para cezası kesildi

Batman’da yaşayan Tenzire Çetin, TÜİK anketörlerince kendisine sorulan soruları Türkçe bilmediğinden ötürü yanıtlayamadığı için 1055 TL para cezasına çarptırıldı.

Tenzire Çetin, Türkçe bilmediği için soruları yanıtlayamadığını ve bu yüzden ceza aldığını söyledi. TÜİK ise yaptığı açıklamada “Ankete katılım zorunluydu” dedi.

Batman Son Söz Gazetesi’nde yer alan habere göre, anketörler aracılığı ile sahada çalışma yürüten Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Siirt Bölge Müdürlüğü 2015 yılında Batmanlı Tenzire Çetin’e Türkçe sorular sordu. Habere göre, Türkçe bilmeyen ve okuma ve yazması olmayan Çetin, sorulara yanıt veremeyeceğini ifade etmeye çalıştı.

Geçtiğimiz hafta ise 6 çocuk annesi Tenzire Çetin’in evine Vergi Dairesinden anketi yanıtlamadığı için kesilen ceza makbuzu geldi.

Konuya ilişkin TÜİK Siirt Bölge Müdürlü yetkilileri, “TÜİK anketörlerimiz, saha araştırmalarında evlere giderler. Ölüm, hastalık, evde olunmaması durumu hariç, ankete katılım zorunludur. Ankete katılmaması durumunda vatandaşın evine mahkemeden tebligat gider. 7 iş günü içinde o tebligata yanıt vermesi gerekiyor. Tebligata da yanıt vermemiş ise mahkemece Anket Kanunu kapsamında cezaya çarptırılır” ifadesini kullandı. (Haber Merkezi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu