Güncel

Tutsak Partizan Haydar Sönmez’den 18 Mayıs mesajı

Kandıra'da tutsak olan Haydar Sönmez gazetemize gönderdiği mektupla Komünist önder İbrahim Kaypakkaya'yı anan bir açıklama yaptı.

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya ölümsüzlüğünün 49. yılında birçok etkinlikle anıldı

Kandıra’da hapishanesinde tutsak Partizan Haydar Sözmez tarafından hücre havalandırmasında bir anma etkinliği de gerçekleştirildi. Anma atkinliğinin haberini paylaşan Sönmez, bir anma mesajı da kaleme aldı.

Sönmez gönderdiği mesajda, “18 Mayıs bu coğrafyanın  unutmayın özel ve önemli takvimsel günlerinden biridir. 48 yıl önce Amed zindanında 90 günlük işkenceli sorgulama sonunda faşizm düştüğü büyük acizliğin ikrarı olarak ser verip sır vermeyen 24 yaşındaki genç komünist önderimizi katletmeyi kurtuluş sanır… Ama  nafiledir tüm çabaları…

 “18 MAYISI UNUTMADIK- UNUTTURMAYACAĞIZ”

“Bu tarihi olayla 18 Mayıs kızıl direnişlerin sembol günlerinden biri olma anlamını kazandı. Kavga ateşi büyümeye devam ediyordu. Tarih nehrinin akışında bu önemli güne başka büyük kahramanlık destanları nakış olurdu. Günün özel anlamı bunlarla dahada büyüdü. Dörtler Amed zindanında karanlığı ve teslimiyeti bu özel günde bedenleriyle tutuşturarak yaktılar.”

Sönmez, “Genç bir komünist olan İbrahimin  işkence hanede katledilmesinin esas sebebi ser verip sır vermeyen tavrı değildir. Asıl sebebinin onun temsil ettiği ideolojik –politik çizginin egemen sınıfın farkında olunmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Sönmez, “TDH içindeki bu nitel kopuşu hatlarıyla başlık şeklinde ifade etmek istersek şöyle bir sıralama  yapabiliriz.” diyerek şunları sıraladı;

“1. Kemalist ideolojinin niteliğini doğru teşhis etmesi

2. Kürt ulusunun varlığını tanıyıp kendi kaderini özgürce belirleme hakkını savunması

3. Ermeni soykırımını yüksek sesle ifade etmesi

4. Her türden revizyonizm ve reformizmle ayrışması

5. Politik iktidarı fetih etmenin Halk Savaşı ile mümkün…”

Açıklamasında Haydar Sönmez, “Üzerinden geçen yarım asırlık zaman bu görüşlerin doğruluğundan ve güvenliğinden hiçbir şey eksiltmemiştir. Biz TKP-ML li ardılları bu görüşleri 1. Kongremizde derinleştirip sistemleştirerek -partimiz  programı olarak halklarımıza kurtuluş bayrağı olarak- deklare ettik. Değişen koşullara ve zamanın ihtiyaçlarına paralel yetkinleştirerek-pratikleştirmeye ilk günkü heyecan ve kararlılıkla devam edeceğiz.

Mayıs  ayında toprağa düşerek kızıllığını kazandıran yıldızlaşanlarımız şahsında  tüm dünyada bağımsızlık, halk demokrasisi,  sosyalizm ve komünizm için mücadele ederek yıldızlaşanlarımızı saygı ve sevgi ile selamlayarak anıyoruz.

Yıldızlaşanlarımızın ideal ve düşlerini gerçekleştirene değin onların örnek anı  ve eylemlerini kavgamıza rehber edinmeyi devam edeceğiz.

Çürümüş kokuşmuş devletin tarihin çöp sepetine göndermek, sınıf bilinçli devrimci öznelerin güncel ve tarihi  görevlerindendir. Bu sorumluluğa her zamankinden daha cüretli ve kararlılıkla sarılmaları elzemdir. Bu bilinçle tüm kavga alanlarında yan yana omuz omuza davranarak devrimci dayanışmayı büyütmek önceliklerimizden olmalıdır. Egemenlerin yönetme krizini devrimci krize dönüştürmek üzere derinleştirip, halk iktidarı mücadelesine katkı yapmak ortak güncel görevimizdir.”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu