Güncel

Tutsak yakınlarına işkence sesleri dinletildi

H. Merkezi: Bafra T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutsaklara yapılan işkenceler, ailelere dinletildi.

Bafra T Tipi Kapalı Hapishanesi’ndeki tutsaklara, işkence edildiği ve seslerinin ailelerine dinletildiği öğrenildi. Siirt E Tipi Kapalı Hapishanesinde bulunan 15 tutsak çeşitli tarihlerde Bafra T Tipi Kapalı Cezaevine sevk edildi. Aileler, açık görüş sonrası gittikleri Bafra T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde gardiyanlar tarafından görüşme salonunda 45 dakika boyunca kilitli bırakılarak, tutsaklara işkence yapıldığını aktardı. Aileler serbest bırakıldıktan sonra yaşananlara tepki gösterirken, bazı tutsak yakınları da baygınlık geçirdi.

 

Tutsakların durumuna ilişkin endişeliyiz

Gardiyanlar tarafından görüşme salonunda 45 dakika boyunca kilitli bırakılan tutsak yakını Şermin İlgen, görüş süresinin bitmesine 5 dakika kala gardiyanların “görüş bitmiştir” dediğini belirtti. Herkesin yakınları ile vedalaştığını belirten İlgen, vedalaşma bittikten sonra tutsakları salondan çıkarır çıkarmaz kendilerinin üzerine kapıyı kilitlediklerini söyledi. Tutsaklardan bağırma ve çığlık sesleri geldiğini belirten İlgen, işkence yaptıklarını ve çığlıklarının kendilerine dinletildiğini kaydetti.

 

“1 ay sonra hepiniz tek tip elbise giyeceksiniz”

Tutsakların durumlarına ilişkin endişeli olduklarını aktaran İlgen, görüş sırasında tutsakların cezaevi koşullarına ilişkin verdikleri bilgileri de aktararak, tutsakların “tek tip elbisenin” dayatıldığını ve “Gardiyanlar tutuklulara ‘Çok değil 1 ay sonra hepiniz tek tip elbise giyeceksiniz. Eğer giymezseniz mahkemeye çıkarılmayacaksınız’ şeklinde baskı ve tehdit ediyorlarmış” sözlerini aktararak duyarlılık çağrısında bulundu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu