Uncategorized

Van’da, Konya’da Kürt ailenin katledilmesini protesto eylemine polis saldırdı

Konya’nın Meram ilçesinde gerçekleşen ırkçı saldırı sonrasında 7 kişinin katledilmesine ilişkin Van’da yapılan açıklamaya polis biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı; 5 kişi de darp edilerek gözaltına alındı.

MA’nın geçtiği habere göre,  Van’da 20’yia şkın siyasi parti ve kitle örgütü Sanat Sokağı’nda ortak açıklama yaparak, Konya’da 7 kişinin ırkçı saldır sonrasında katledilmesine tepki gösterdi.

Basın açıklaması okuyan İHD Şube Başkanı Mehmet Karataş, “Dün Konya’da 7 Kürt yurttaşın hunharca öldürülmesi göz göre göre gelmiş bir katliamdır. Katiller önceden bu aileye saldırmasına rağmen tutuklanmamış ve açık ırkçı, ayrımcı tehditlerine rağmen salıverilmiştir. Kürtlere ve HDP’ye yönelik ırkçı saldırılar, iktidarın söylem ve politikalarından bağımsız değildir. İktidar partisi mensuplarının söz konusu saldırıları kınamaması, faillerle yakın bir zihniyete sahip olması ve açıklamalarında failleri sahiplenmesi bu saldırıların artmasına yol açmaktadır. AKP-MHP iktidarının temsilcilerinin maktulleri suçlayan yaklaşımları, toplumsal barışı ve birlikte yaşam duygusunu zedelemektedir” dedi.

Açıklamanın ardından sloganlar atarak dağılan kitleye polis gaz bombası ve tazyikli su ile saldırdı. Saldırıda polis çok sayıda kişiyi darp ederken, 5 kişi de gözaltına alındı. Çevrede bulunan halk polislere tepki gösterdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu