EkolojiGüncel

Yangın Milas’ta termik santrale ulaştı

Her fırsatta 'bitti' denilen yangınlar sürüyor, tehlike devam ediyor

Türk Hava Kurumu’nun (THK) envanterinde olmasına rağmen bakımdan geçirilmediği için kullanılamayan yangın söndürme uçakları tartışmaları sürerken, Türkiye’yi sarsan yangınlar etkili olmaya devam ediyor.

Son açıklamalara göre Antalya’da iki, Muğla’da beş, Isparta’da bir yangın sürüyor. Sabah saatlerinde Denizli’deki yangın kontrol altına alındı. Aydın’ın Bozdoğan ilçesindeki çıkan orman yangını ve Adana’daki orman yangını da dün akşam kontrol altına alındı. 28 Temmuz’dan bu yana süren yangınlarda sekiz kişi yaşamını yitirdi.

Resmi açıklamaya göre, altı ilde 14 yangın devam ediyor. Şu ana kadar kontrol altına alınan yangın sayısı 160.

Gün boyunca yaşanan gelişmeler şöyle:

14.40 – Milas’ta Yeniköy ve Kemerköy’de bulunan termik santrallerinin yönetiminden açıklama geldi.

Santral yönetiminin yaptığı açıklama şöyle:

“Santralimize yönelik yangın tehlikesi ortaya çıktığından itibaren yangınla mücadelede devletimizin tüm ilgili birimleri ile koordineli bir çalışma yürütmekteyiz. Yeniköy-Kemerköy Termik Santralleri’nin hissedarı olan şirketlerden ve tüm ortaklıklarından bu süreçte itfaiye, yangın söndürme araçları, arazözler ve iş makineleri, yangın uzmanları ve ekipler konuşlandırılmıştır. Ayrıca yangınla mücadelede Türkiye’nin dört bir yanından belediyeler ve birçok şirket, itfaiye, acil müdahale ekip ve ekipman, iş makinesi desteği sağlamıştır. Sürecin başından itibaren devletimiz Kemerköy Bölgesi’nde yangına müdahale etmektedir. Santralimizde çevreye zarar verebilecek herhangi bir unsur bulunmadığı gibi, olumsuzluğa neden olabilecek durumlara karşı sahada gerekli tüm tedbirler alınmıştır.”

14.30 – Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, gece saatlerinde yangının santral duvarlarına temas ettiği ancak santralın içerisine ateşin girmesine izin verilmediğini söyledi.

Yangının dört gün öncesinde termik santrale geleceğinin belli olduğunu ifade eden Tokat, “Müdahale yetersizlikleri sebebiyle yangın buraya kadar geldi. Termik santralın zaten kendi koruma ekibi ve araçları var. Burada zaten bir hassasiyet var. Bölgede en iyi korunan yer burası. Ama yangın buraya gelene kadar birçok mahallemiz yandı” dedi.

14.10 – İspanya’dan gelen iki uçak, Milas Akçakaya köyü yakınlarındaki yangına müdahale ediyor.

14.00 – Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Yangına müdahalede tehlikeli olan cephelerde sivillerin hiçbir deneyim ve kişisel koruyucu donanımı olmadan, gelişigüzel bir biçimde yangına müdahale etmesi güvenli değildir” açıklaması yapıldı.

11.10 – Orman Genel Müdürlüğü, “39 ilde 174 adet orman yangını meydana gelmiş olup, bu yangınların 160 adedi kontrol altına alınmıştır. 6 ilde 14 adet yangını kontrol altına alma çalışmaları devam etmektedir” diye açıklama yaptı.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da ilçede devam eden yangında alevlerin Kemerköy Termik Santrali’ne çok yaklaştığını gösteren bir video paylaştı.

Tokat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Durum çok ciddi. Termik santralin dibine geldi alevler. Varsa imkan derhal gece görüşü olan uçak ya da helikopter bölgeye yönlendirilsin…” ifadelerini kullandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu