Emek

Yapı&Yapı İnşaatta direniş kazandı

İnşaat-İş Sendikası, Yapı&Yapı İnşaat’ın yüklenici firma olduğu Libadiye İş Merkezi şantiyesinde çalışan üyelerinin ödenmeyen ücretleri için 8 gündür sürdürdüğü direnişin kazanımla sonuçlandığını duyurdu.

H.Merkezi: Ücretlerini istedikleri için 8 gün içinde 7 kere gözaltına alınan işçiler, en son dün Boğaz Köprüsü’ne çıkarak eylem yapmış ve gözaltına alınmışlardı.

Daha önce Kayaşehir’deki şantiyelerinde çalışan işçilerin Kürtçe konuşmasını yasaklamakla gündeme gelen Yapı&Yapı İnşaat’ın yukardan emirlerle korunduğunu, işçi ve sendika düşmanı tutumunu sonuna kadar zorladığını belirten sendika, buna rağmen kazananın kararlı direniş olduğunu vurguladı.

İşçilerin tüm alacaklarının ödendiğini ifade eden sendika, açıklamasında şunları belirtti:

Kayaşehir’deki şantiyesinde çalışan işçilerin kendi aralarında anadilleri olan Kürtçeyi konuşmasını yasaklamasıyla gündeme gelen ve belli ki sırtını “sağlam yerellere” dayayan Yapı&Yapı İnşaat’ın işçi ve sendika düşmanı tutumunu kararlı direnişimizle gerilettik. Yüklenici firmanın Yapı&Yapı İnşaat olduğu Libadiye İş Merkezi şantiyesinde çalışan üyelerimizin gasbedilmek istenen ücretleri için başlattığımız direnişimiz ödemelerin yapılmasıyla bugün sonlandı.

İlk gün şantiye önünde başladığımız, 2. gün şirketin Altunizade’deki merkezi önüne taşıdığımız direnişimiz bu andan itibaren rutine bağlanan günlük gözaltılarla susturulmaya çalışıldı. Altunizade’de pankart açıp, sloganlarımızı haykırdığımız anda şirketin prestijini korumayı her şey haline getirenlerin “yukardan emirleriyle” gözaltına aldırıldık.

Sadece ücretimizi istediğimiz için 8 gün içinde 7 kere gözaltına aldırılarak sesimizin duyulmasını engellemeye çalıştılar.

Direnişimiz ve kararlı duruşumuzla işçi ve sendika düşmanlığının en pervasız biçimlerinin bile dize getirebileceğini bir kez daha yaşayıp, gördük. Yapı&Yapı İnşaat’ın gaspçılığına da diğerlerinde olduğu gibi izin vermedik, bundan sonra da izin vermeyeceğiz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu