GüncelManşet

Yeni KHK ile 60 akademisyen daha ihraç edildi

H.Merkezi: OHAL kapsamında 697 sayılı yeni KHK yayımlandı.

“Mor Beyin” yazılımı nedeniyle telefonlarında Bylock tespit edildiği belirtilmesi üzerine 697 sayılı KHK’nın Resmi Gazete’de yayımlanması ile 1823 kişi görevlerine iade edilirken, 262 kişi ise ihraç edildi.

697 sayılı KHK’ye göre; Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 106, YÖK’ten 60’ı akademik ve 19’u idari personel, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 28 rütbeli asker ve 2 sivil memur ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 16 rütbeli asker ve 2 sivil memur, PTT’den 8, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 8, Sağlık Bakanlığı’ndan 6, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden 3, TRT’den 1, Maliye Bakanlığı’ndan 1, Kamu İhale Kurumu’ndan 1, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden 1 kişi ihraç edildi.

Ayrıca, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan emekli bir tuğgeneralin emekli kimliği iptal edildi. Yine TSK’dan olmak üzere Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan üç albay ve bir astsubay kıdemli başçavuşun rütbeleri alındı, emekli kimliklerinde de iptale gidildi.

697 sayılı KHK ile birlikte bir televizyon ve bir radyo kanalının da kapatılmasına karar verildi. Hatay Güney Radyo TV Yayıncılık AŞ (Hatmar FM) ile Prestij Medya Yayıncılık AŞ. (YEK TV) kapatıldı.

Yeni KHK’da göreve iadeler de yer aldı. “Mor Beyin” yazılımı sonucu ByLock kullandıkları iddiası nedeniyle görevlerinden ihraç edilen bin 823 kişi, kamudaki görevlerine iade edildi.

Görevlerine iade edilenlerin sayıları en fazla şu kurumlarda gerçekleşti:

Milli Eğitim Bakanlığı’nda 544, Emniyet Genel Müdürlüğü’nde 458, Sağlık Bakanlığı’nda 204, Jandarma Genel Komutanlığı’nda 99, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda 81, Adalet Bakanlığı’nda 79.

Öğrencilikle ilişiği kesilmiş olan 2 kişinin isimleri de söz konusu listelerin ilgili sıralarından çıkarıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu