Emek

Yön Radyo’da toplu sözleşme imzalandı

H. Merkezi: Türkiye Gazeteciler Sendikası ile Yön Radyo arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Anlaşma kapsamında TGS üyesi YÖN Radyo çalışanları, zam, iyileştirme, ikramiye ve temel sosyal haklarında büyük kazanımlar elde etti.

YÖN Radyo ve TGS’nin vardığı anlaşma ile çalışanların ücretlerine birinci yıl için net 300 TL ikinci yıl içinse ücretlere yüzde 15 oranında zam yapıldı. Çalışanlara yılda bir ikramiye ve sosyal haklar sağlandı.

 

65 yıldır ilk defa

Tören ile imzalanan Toplu İş sözleşmesinde, TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, 65 yıldır ilk defa bir radyo ile toplu sözleşme imzaladıklarını ve bunun diğer radyolar için de bir örnek teşkil etmesini istediklerini söyledi. “Bu sözleşme çalışmalarımızın, sadece gazeteleri değil televizyon ve radyoları da kapsayan bir alana doğru yöneldiğinin de bir göstergesi” diyen Durmuş, şöyle devam etti: “Türkiye’de medya çalışanları baskı altında. Durum her geçen gün kötüye gidiyor. Toplu sözleşmeler yaparak bu tabloyu değiştirmeye çalışıyoruz.”

 

1“Bir amacı da toplumsal barışa katkıda bulunmak”

Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç ise medyanın çok yönlü olarak geliştiğini ve toplumun günlük yaşamını kuşattığını gördüklerini bu nedenle medya örgütlenmelerine önem verdiklerini belirtti. Yön Radyo’nun kuruluş amaçlarından birinin de toplumsal barışa katkıda bulunmak olduğunu vurgulayarak, “Yön Radyo, Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği’nin (RATEM) kurucuları arasında yer alıyor. Yönetim organlarında temsil ediliyor. Aynı zamanda uluslararası işbirlikleri ve örgütlenme çalışmalarına önem veriyor. Yön Radyo, Asya Medya İşbirliği Örgütü’nün (AMCO) de kurucuları arasında yer aldı” diye konuştu.

Türk-İş İstanbul Bölge Sorumlusu Adnan Uyar da “Türk İş ailesiyle TGS ile toplu sözleşme imzalanmasından dolayı, radyonun yönetim kuruluna ve sahiplerine, emekçi kardeşlerimize ve sendika yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Bu önemli bir gelişme. Bu idareyi, yönetimi paylaşma biçimidir. Buna saygı duyduğunuz ve katkı sağladığınız için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu